Jan Solo má svoje tabu

Ostrieľaný hudobník, spevák a producent Ján Spišák, známy z pôsobenia v kapele Dilemma, prichádza s vlastným sólo projektom pod názvom Jan Solo. Novinka Tabu sa stáva úvodným singlom k rovnomennému albumu a unáša poslucháča do vlastného sveta, aby nás následne vrátila späť do reality.

Skladba Tabu je spracovaním staršej spevákovej básne Hlboký nádych a..., ktorú po rokoch znovuobjavil. Tá ho inšpirovala do takej miery, že ju zhudobnil a vniesol jej posolstvo do sveta, ktoré je o zabúdaní tých najelementárnejších faktorov v našich životoch. Je to skladba o tom, ako sa vieme ponoriť do niečoho, o čom si myslíme, že je to realita, pritom skutočný svet nad hladinou nám uniká. Pritom zabúdame na to, čo všetko milujeme, čo je pre nás podstatné a aj na to, že pod vodou dlho nevydržíme, ozrejmuje Ján Spišák.

Zaujímavosťou je, že pri nahrávaní albumu interpret použil 10 rôznych gitár, navyše gitarista Matej Morávek ešte pridal niečo zo svojho arzenálu. Pôvodne však všetky skladby nahral a naspieval sám Ján Spišák s gitarami a violončelom, ktorý preňho predstavuje prvý nástroj a na každom albume pre neho našiel uplatnenie. Neviem, či sa to podobá na niečo slovenské. Myslím, že to ale prezrádzajú slovenské texty, s úsmevom prezrádza spevák k piesni plnej alternatívneho rocku.