Jeseň v znamení Emeli Sandé

Britská diva Emeli Sandé zažiarila v roku 2012 albumom Our Version Of Events, ktorým doslova zatriasla hudobným svetom. Jej excelentný hlas v spojení s R&B, soulom a gospelom oživil hudobnú scénu a dával nádej na lepšie zajtrajšky. Tlak na speváčku bol však tak obrovský, že sa zakrátko stiahla do ústrania a všetko nasvedčovalo tomu, že nádejne rozbehnutú hudobnú kariéru zavesí na klinec.

S novým albumom Long Live The Angels prišla temer po päťročnej prestávke, uvedomujúc si, že v podstate začína všetko od začiatku. Samotná nahrávka, nech bola kvalitatívne akokoľvek úžasná, nezaznamenala medzi poslucháčmi taký ohlas, ako speváčkin debut a tak sa Emeli Sandé dostala na križovatku, na ktorej sa musela rozhodnúť, ktorým smerom sa vydá.

Bolo jej totiž celkom jasné, že ak nebude aktívna a ďalší album príde opäť po tak extrémne dlhom čase, mohlo by to mať na jej kariéru fatálny dopad. V nasledujúcich rokoch síce neprišla s novým albumom v nejakom kratšom čase, ale aspoň bola aktívna na sociálnych sieťach, čím udržiavala svojich fanúšikov v strehu.

Tí sa potešili koncom minulého roka, keď speváčka oznámila, že pripravuje ďalší album. Ten mal vyjsť v júni tohto roku, no nakoniec jeho vydanie posunula na polovicu septembra. Album stihli ohlásiť ešte pred vydaním hneď štyri single, ktoré naznačili, že Emeli Sandé je vo výbornej forme. Krátko po vydaní albumu sa postavila na koncertné pódiá a podľa itineráru jej koncertov je jasné, že táto jeseň sa ponesie v znamení Emeli Sandé.

Septembrová novinka nesie názov Real Life a prináša jedenásť nových piesní. Polemizovať nad tým, či je to po troch rokoch od predošlého albumu veľa, málo, alebo akurát, nemá zmysel. Je to tak. Podstatný je obsah. Už všetky štyri single (Sparrow / Extraordinary Being / Shine / You Are Not Alone) naznačili, že speváčka sa vracia vo vynikajúcej forme a poslucháč sa môže tešiť na rovnako kvalitný materiál, ako pri debutovej nahrávke. Zvyšok materiálu na albume to našťastie iba potvrdzuje.

Real Life prináša všetko, na čo je poslucháč u Emeli Sandé zvyknutý. Na prvé počutie možno jednoduché, no produkčne prepracované melódie, silné texty, ohromujúce vokály a fenomenálny spev. Napriek tomu, že to v žiadnom prípade nie je jednoduchá platňa, hudobne nie je tak zádumčivá, ako jej predchodca a Emeli Sandé na nej ponúka aj niekoľko relatívne dynamických skladieb.

Real Life je emóciami nabitá nahrávka, ktorú v žiadnom prípade nemožno označiť lacnou a poslucháč by na nej iba márne hľadal povestnú vatu. O čo vzácnejšie sa Emeli Sandé hlási s novým materiálom, o to kvalitnejšie jej nahrávky sú. Výhodou kompletu Real Life je jeho hudobná pestrosť a dovolím si tvrdiť, že s celkovým výsledkom je spokojná nielen speváčka, ale i poslucháči. Vychádza na CD a na vinylovej platni, z ktorej sa počúva naozaj nádherne.

ZOZNAM SKLADIEB: Human / Love To Help / You Are Not Alone / Shine / Sparrow / Honest / Survivor / Extraordinary Being / Same Old Feeling / Real Life / Free As A Bird

90%

Emeli Sandé momentálne (nielen) s novým materiálom obchádza európske pódia. Na konci októbra odštartovala európske turné koncertom v Amsterdame, hneď druhá zastávka bola v nórskom Oslo. Ak sa mi Nórsko bude spájať s nejakým interpretom, tak to bude jednoznačne Emeli Sandé. Prvý raz som ju totiž naživo videl pred dvoma rokmi na letnom Bergenfeste (v Bergene). Tento rok sa speváčka vrátila do severskej metropoly, aby tu odohrala jeden zo svojich úžasných koncertov.

Neviem odhadnúť, ako to má Emeli Sandé s koncertovaním, či rada brázdi svet, isté sú však dve veci. Fanúšikovia ju milujú. Koncert v Oslo bol vypredaný a atmosféra tak podmanivá, že za ňu ďakovala samotná speváčka. Tunajší fanúšikovia sa jej odovzdali na maximum a vychutnali si tak jedinečný večer.

Na druhej strane vyvstáva otázka, či im poldruhahodinový koncert bol dostatočnou odmenou. Mal som totiž dojem, že Emeli Sandé v Oslo išla ako nórsky vlak, presne a rýchlo. Šablóna jej koncertu bola zostavená z osvedčených hitov minulých rokov a piesní z nového albumu. Všetko do seba nádherne zapadalo. Dokonalosť tejto speváčky sa potvrdila v tom, že napriek miešaniu starých a nových piesní, koncert pôsobil absolútne presvedčivo a piesne zneli, akoby existovali niekoľko desaťročí a už sú kultové.

K tomu všetkému stopercentný spev, dokonalí vokalisti a famózna kapela. Emeli Sandé nepotrebuje robiť krkolomnú show. Táto diva sa postaví na pódium a za hodinu a pol dá zo seba všetko. Možno preto je to tak krátke, pretože je to tak poctivé. Ani fakt, že na prvý dojem prebehla Emeli Sandé od štartu do cieľa neuveriteľne rýchlo, nič nezmení na tom, že to bol fenomenálny večer, na ktorý sa nezabúda. Ak existuje príležitosť zájsť na niektorý z jej európskych koncertov (žiaľ, na Slovensku, ani v žiadnej susednej krajine speváčka v rámci tejto časti turné nekoncertuje, snáď na jar), nepremeškajte ju. Zažijete totiž, ako funguje Real Life Emeli Sandé v skutočnosti.

SETLIST KONCERTU V OSLO (31.10.2019): Survivor / Heaven / My Kind Of Love / Beneath Your Beautiful / Hurts / Honest / Sweet Architect / Human / Extraordinary Being / Wonder / Same Old Feeling / Clown / Highs & Lows / Shine / Read All About It / Next To Me / You Are Not Alone

90%

Pavol Božík