Juraj Hnilica ponúka vianočný zmier

Pred pár dňami boli udelené Nobelove ceny a jednu z nich si vyslúžil aj Jean Henri Dunant, ktorý bol ocenený za mier. Bol spoluzakladateľom Červeného kríža a práve na jeho posolstvo nadviazal spevák a skladateľ Juraj Hnilica, ktorý v tento symbolický dátum vydal svoju netypickú, vianočnú pieseň s názvom Zmier.

Pieseň nahral počas letného koncertu, ktorý sa odohral v záhrade Slovenského národného múzea v Martine a samotná nahrávka piesne nemala ani vzniknúť, ako poznamenal tvorca videa Tomáš Bartalos: Išlo o prídavok piesne, ktorý som nečakal. Mal som natáčať iné piesne a všetky veci som mal už zbalené. V okamihu, keď som zistil, že ide byť ešte jeden prídavok, rýchlo som vybral kameru a niečo natočil. Netušil som, že z toho vyjde taký krásny počin.

Hovorí sa, že spontánne veci a okamihy sú tie najkrajšie. Táto pieseň je akousi mojou mantrou na tento rok. Celé dianie okolo nás sa mení z momentu na moment a tak aj vznikla táto skladba. Úplne nečakane a preto si ju vážim oveľa viac. Nesie v sebe moju úprimnú túžbu po lepšom svete. Svete, kde bude rozkvitať láska, porozumenie a mier. Skrz jej posolstvo by som veľmi rád aspoň malou troškou prispel k lepšiemu zajtrajšku a poprial všetkým bytostiam našej milovanej Zeme krásne sviatky, dodal Juraj Hnilica.