Kapela Lavagance zahájila novú dekádu expanziou na ázijský hudobný trh

Svojím doposiaľ posledným vydaným albumom Halfway To The Grave skupina Lavagance oslávila a uzavrela prvú dekádu svojej existencie. Vzápätí, veľmi nenápadne a potichu vstúpila do druhej dekády, ktorá sa nesie v znamení exportu hudby Lavagance za hranice Slovenska. Dôkazom je i najnovší výjazd skupiny na festival Monsoon vo vietnamskom Hanoi.

Kapela Lavagance aktuálne prežíva po tvorivej i koncertnej stránke veľmi zaujímavé obdobie. Napriek tomu, že okolo skupiny je momentálne ticho, v zákulisí i v štúdiu sa pripravuje množstvo vecí. Na jednej strane sólové projekty viacerých členov kapely, na druhej strane sa v šuplíku hromadí nový materiál pre Lavagance, ktorý iste v šuplíku už dlho neostane. A v neposlednom rade začala kapela príležitostne cestovať a hrať za hranicami Slovenska.

Lavagance nevycestoval do susedných krajín blízko Slovenska, ako by možno mnohí čakali. Naopak, namieril si to rovno na vzdialené ázijské trhy, konkrétne do Vietnamu, kam kapelu priviedol osobný rodinný príbeh jedného z jej členov, gitaristu Mária Smashinga, ktorý sa do Vietnamu vybral hľadať svoje korene a stratenú rodinu. Dojímavý príbeh, na konci ktorého bol znovuobjavený otec i súrodenci, pokračuje tým, že Mário sa vlani rozhodol Vietnamu predstaviť časť slovenskej kultúry prostredníctvom niekoľkých koncertov Lavagance a pre veľký úspech u tamojšieho publika sa do Vietnamu kapela vracia aj tento rok.

Náš prvý hudobný kontakt s Vietnamom bol European Music Festival v mestách Ho Chi Minh a Hanoi v priebehu novembra a decembra 2016. V rámci tohto festivalu sme odohrali dva koncerty a tretí koncert bol v známom hanoiskom nezávislom klube Rock City Hanoi, vysvetľuje Mário Smashing, ktorý zorganizoval náročný no vydarený koncertný export Lavagance za hranice. Všetky tri vystúpenia boli veľmi emotívne, s výborným feedbackom a skvelými, vrúcnymi reakciami. Návštevníkov sa dotkol aj môj samotný príbeh – počas koncertov sme mali k dispozícii aj tlmočenie, takže bola aj sranda ale vyskytli sa aj slzičky dojatia, dodáva.

Ako dodáva, Lavagance má vo výhľade aj ďalšie vystúpenia za hranicami, nielen festivalové koncerty, ale tiež samostatné šou v kluboch. Okrem Vietnamu sa skupine rysuje tiež spolupráca s Veľkou Britániou. Na Slovensku by v priebehu budúceho roka radi predstavili ďalšie svoje sólové projekty a tiež nové kapelové počiny.