Keiino sa opäť pokúsia o Eurovíziu

Nórske hudobné trio je aktuálne súčasťou tohtoročného hudobného plebiscitu Melodi Grand Prix nórskej televízie NRK. Súťaž o reprezentanta Nórska na tohtoročnej Eurovízii, ktorá sa uskutoční v holandskom Rotterdame, odštartovala v januári a víťaz bude známy 20. februára.

Keiino sa zapísali do histórie najsledovanejšej hudobnej súťaže už v roku 2019, keď sa v izraelskom Tel Avive zúčastnili súťaže s piesňou Spirit In The Sky. V celkovom hodnotení síce skončili na šiestom mieste, avšak diváci im v nateraz poslednom ročníku súťaže poslali bezkonkurenčne najviac hlasov a keby finálne výsledky pozostávali iba z diváckeho hlasovania, nórska trojica, ktorá sa dala dohromady ako produkt za účelom účasti v súťaži, by bola Eurovíziu vyhrala.

Že sa producent a skladateľ Tom Hugo, speváčka Alexandra Rotan a sámsky spevák, producent, raper a DJ Fred Buljo dali dohromady iba pre potreby súťaže, bolo verejne známe od začiatku. Samotný úspech v súťaži mal napokon za následok to, že kapela vydala v minulom roku mimoriadne (i medzinárodne) úspešný album OKTA. V súčasnosti sa trojica opäť pokúša o účasť v súťaži.

Ich novinka má názov Monument a je to rovnako chytľavá a festivalovo znejúca skladba, ako pred dvoma rokmi Spirit In The Sky. Úspech v predošlej Eurovízii kapelu automaticky neoprávňuje na účinkovaní v ďalších ročníkoch. Tak ako všetci ostatní, musia rovnako presvedčiť televíznych divákov, ktorí v rámci šiestich národných kôl súťaže Melodi Grand Prix vyberú víťaza, ktorý napokon bude krajinu reprezentovať na jar v Holandsku. V prípade, že to budú Keiino, celé Nórsko im bude držať palce, aby ich comeback v súťaži dopadol lepšie, ako návrat Alexandra Rybaka, ktorý sa po dodnes neprekonanom víťazstve s piesňou Feirytale (2009) do súťaže vrátil v roku 2018, veľkolepe zdolal semifinálové kolo, avšak vo finále sa prepadol až do druhej polovice rebríčka (15. miesto).

Tento rok sa Eurovision Song Contest uskutoční už po 65-ty raz. Po minuloročnej nútenej prestávke sa súťaž uskutoční v holandskom Rotterdame, kam ju v roku 2019 poslal víťazstvom s piesňou Arcade spevák Duncan Laurence. Tohtoročná súťaž je v Rotterdame naplánovaná od 18. do 22. mája. Slovensko na nej zrejme opäť nebude, Českú republiku bude v súťaži reprezentovať sympaťák Ben Cristovao, ktorý sa súťaže mal zúčastniť už v minulom roku. Českej republike sa v ostatných rokoch v súťaži mimoriadne darí. V roku 2019 sa do finále prebojovala aj kapela Lake Malawi, ktorá napokon skončila na skvelom 11. mieste. Ešte rok predtým však doslova celú Európu očaril famózny Mikolas Josef, ktorý ako prvý Čech nielenže pokoril brány semifinále, ale vo finále sa dostal až na neuveriteľné šieste miesto.

Pavol Božík