KEiiNO vychutnávajú eurovízny úspech naplno

Pred rokom by ste do vyhľadávačov zadávali názov KEiiNO márne. Tom Hugo Hermansen, Fred-René BuljoAlexandra Rotan sa vôbec nepoznali. Tom bol spevák a producent pôsobiaci na juhu Nórska, Fred pôsobil ako raper a stolár na úplne opačnom konci krajiny a Alexandra zas pôsobila ako speváčka v hlavnom meste.

V auguste minulého roka začalo Nórsko hľadať adepta do súťaže Eurovízia a výzva spojila týchto troch dohromady. Spolu s ďalšími renomovanými a úspešnými skladateľmi a producentmi napísali pieseň Spirit In The Sky, inšpirovanú historickými bojmi o rovnoprávnosť. Keď sa s ňou zúčastnili národného kola, iba málokto tušil, aký ošiaľ pesnička so sebou prinesie.

Národnú, mimoriadne rešpektovanú súťaž Grand Prix Melody začiatkom tohto roka vyhrali s obrovským náskokom a skladba si začínala úspešne raziť cestu celou Európu. KEiiNO najskôr s prehľadom vyhrali druhé semifinálové kolo Eurovízie, ktorá sa tento rok konala v Izraeli a postúpili tak do veľkého finále. A hoci im odborné poroty z celej Európy pridelili dohromady iba 40 bodov, Spirit In The Sky sa svojim spôsobom stala víťazom Eurovízie.

Ak by v diváckej súťaži platili iba divácke hlasy, KEiiNO by s prehľadom súťaž vyhrali. Získali totiž najviac, až 291 diváckych hlasov a dvesto miliónov divákov po celej Európe v ten májový večer povedalo celkom výrazne, kto je ich víťazom. V momente, keď moderátori ohlasovali body od divákov, ocitla sa trojica na krátky moment na prvom mieste rebríčka. Po zlúčení diváckych hlasov s hlasmi odborných porôt sa však museli uspokojiť so šiestym miestom. Nič to však už nezmení na tom, že v histórii EurovízieKEiiNO druhým najúspešnejším nórskym interpretom a jedine im a Alexandrovi Rybakovi sa v diváckom hlasovaní podarilo získať prvé miesto pre nórskeho interpreta.

A ošiaľ zvaný KEiiNO neskončil ani po súťaži a kapela si naplno užíva svoje úspechy nielen doma v Nórsku, ale po celej Európe. Ak nahliadnete na ich internetovú stránku, medzi vystúpeniami nájdete naozaj zastávky nielen po celej škandinávskej krajine, ale i po celej Európe. Popri tom skladajú nové piesne, ktoré by sa mali objaviť na albume, ktorý svojim fanúšikom sľúbili počas súťaže a vyvrátili tak obavy z toho, že ich spoločná kariéra skončí jedným hitom a po súťaži sa každý z nich opäť vyberie svojou cestou.

Hoci sa v súčasnosti v repertoári KEiiNO nachádzajú iba dve regulárne pôvodné piesne (Spirit In The SkyPraying), trojica muzikantov dokáže celú hodinu zabávať svojich obdivovateľov. Presvedčili sme sa o tom v malom meste Eidsvoll neďaleko Osla, kde kapela vystúpila na miestnych slávnostiach. Eidsvoll je útulné mestečko s pár obchodíkmi, výbornou čínskou reštauráciou a niekoľkými ďalšími, učupené na brehu jazera, ktoré je hlavným zdrojom turistických atrakcií.

Hlavné námestie je tak malé, že dve stovky ľudí sa už na ňom tlačia a počas koncert KEiiNO bolo zaplnené na prasknutie, napriek tomu, že hrozilo, že sa temné mraky roztrhajú a spustí sa nekonečný lejak. Mraky sa udržali pokope počas celého koncertu, ktorý bol síce v prevažnej miere zostavený z cover verzií hitov iných interpretov, ale to absolútne nikomu neprekážalo. Nórske publikum sa veselo bavilo, tancovalo a pospevovalo si s trojicou interpretov. Megahit Spirit In The Sky zaznel hneď dvakrát, čím sa spokojnosť (nielen) dvojnásobila. Isteže, nebol to koncert svetovej hviezdy (s ohľadom na pompéznosť), ale zábava to bola rovnako dobrá.

KEiiNO navyše prekvapili svojou absolútnou skromnosťou. Nemali problém vynášať si na pódium nástroje, zvučiť si a po koncerte, kedy sa mraky naozaj roztrhali, sa hodinu fotiť s davom nadšených divákov. Nikto, kto mal záujem, neodišiel bez fotografie, či podpisu. Nádherná ukážka toho, že ani celoeurópsky úspech nemusí nutne zamotať hlavu.

Pavol Božík
80%