Prvý virtuálny festival sa stáva realitou

Na Slovensku odštartoval prvý virtuálny festival Plody doby. Prinesie vystúpenia slovenskej hudobnej špičky, vysielané budú naživo a online z klubu. Netradičný virtuálny zážitok bez obmedzenia kvality zvuku si tak hudobní fanúšikovia budú môcť vychutnať aj napriek aktuálnej situácii, a to dokonca úplne zdarma. Tento netradičný projekt im navyše umožní stať sa partnerom dnes ťažko skúšanej kultúry prostredníctvom dobrovoľného príspevku, ktorým môžu fanúšikovia podporiť umelcov aj v týchto neistých časoch.

Plody doby je festivalová online platforma, kde si ľudia užijú umenie, hudbu, literatúru či divadlo v kvalitných online streamoch a zároveň môžu priamo pomôcť tým umelcom, ktorých aktuálna kríza zasiahla najviac. Organizátori festivalu chcú vytvoriť platformu, na ktorej sa podarí udržať kultúru pri živote aj v neistých a obmedzených podmienkach.

Umelcom vytvárame možnosť presunúť koncerty z obývačiek späť na pódiá pri zachovaní všetkých bezpečnostných pravidiel a zároveň tvoríme platformu pre divákov, ktorí chcú kultúru a umelcov počas aktuálnej krízy podporiť priamo cez dobrovoľné príspevky, hovorí Ondrej Geče zo Slnko Records, jeden z organizátorov festivalu. Unikátne hudobné podujatie vzniklo na základoch iniciatívy Aby kultúra žila. Tá netradičným konceptom gaučových koncertov zareagovala prakticky okamžite na akútnu potrebu podporiť umelcov v čase, keď nemôžu vystupovať.

Je to ako keď ťuknete do malej tehličky domina a pred vašimi očami sa rozprestrie obrovský obrazec. Keď padne tá posledná, všetci majú chuť vyhadzovať čiapky. Tou poslednou tehličkou bude posledný pacient epidémie. Narazil som na ľudí, čo vedia zmeniť malú túžbu pomôcť hoci len jednému človeku, na stovky vďačných očí, hovorí hudobník a fotograf Peter Konečný, jeden zo zakladateľov iniciatívy Aby kultúra žila.

Všetky live streamy budú divákom dostupné zadarmo, a to vďaka partnerom projektu. Interpreti budú svoje koncerty vysielať naživo priamo z pódia, s profesionálnym ozvučením a svetlom – samozrejme so zabezpečením všetkých preventívnych nariadení.

Kontaktné zariadenia a mikrofóny, prechádzajú pred každým koncertom vyvarením tzv. klietky, čiže celej neelektrickej časti, ktorá je v kontakte s hudobníkom, a zároveň uložená v boxe bez dotyku inej osoby po dobu min. 48 hodín. Následne je mikrofón v boxe podaný umelcovi, bez dotyku s technikom, upresňuje Ondrej Geče produkčnú špecifikáciu festivalu.

Vzhľadom na všetky aktuálne obmedzenia je organizácia takéhoto podujatia nesmierne náročná a vyžaduje nielen neštandardné postupy, ale aj veľké množstvo dôvery, odhodlania a energie všetkých členov v našom tíme. Večne nabitý telefón s funkčnými slúchadlami pri pohybe z jednej konferenčnej miestnosti v kuchyni do učebne v detskej izbe a späť do ďalšej virtuálnej meetingovky je tiež jedna z ďalších našich realít dnešných dní, dodáva Tatiana Kravčenko, projektová manažérka festivalu.

Slovenských umelcov, ktorých obmedzili sprísnené opatrenia, je možné podporiť prostredníctvom dobrovoľného príspevku a podržať ich tak v neistej dobe, ktorá im bráni prezentovať svoje umenie tak ako doteraz. Všetky koncerty začínajú o 20tej hodine.

30.04.2020 Chiki Liki Tu-A / Prešov, Stromoradie
05.05.2020 Milan André / Bratislava, Nová Cvernovka
07.05.2020 Kristína Mihaľová a Jakub Šedivý / Bratislava, Nová Cvernovka
09.05.2020 Sima Martausová / Bratislava, Nová Cvernovka
12.05.2020 B-complex / Bratislava, Nová Cvernovka
14.05.2020 Longital / Bratislava, Nová Cvernovka
16.05.2020 Sisa Fehér / Praha, Jazzdock
19.05.2020 Bert & Friends / Praha, Jazzdock
21.05.2020 Katarzia / Praha, Jazzdock
23.05.2020 Katarína Koščová / Prešov, Stromoradie
26.05.2020 Polemic / Bratislava, Nová Cvernovka
28.05.2020 Archívny Chlapec / Bratislava, Nová Cvernovka
30.05.2020 Darkness Positive / Bratislava, Nová Cvernovka