Kluci, kde ste?

Myslíte, že kluky to už asi nebavilo a šli domů? To by ste sa teda veľmi mýlili. Stále ich to baví. A navyše od doby, kedy tento verš prvýkrát zaznel, na ich konte pribudli ďalšie tri štúdiovky, množstvo ocenení vrátane Ceny Anděl, neopakovateľná výstava k 30. výročiu a séria koncertov vrátane májovej vypredanej šou v pražskom O2 Universum.

Reč je, samozrejme o formácii Tata Bojs, ktorá si tento rok pripomína 15 rokov od vydania albumu Kluci kde ste? Toto výročie kapela oslavuje vinylovou reedíciou a špeciálnym koncertom Kluci kde ste po 15 letech?, už 23. novembra v pražskom Divadle Archa.

V divadle Archa sme v roku 2000 krstili Futuretro a odvtedy sa tam vždy veľmi  radi vraciame. Reedície Futuretra i Biorytmov na vinyloch sme tam krstili tiež a teraz tam pokrstíme i LP vydanie Kluci kde ste? Koncert bude mať pomyselné dve časti. V prvej zaznie väčšina pesničiek z kluků, dokonca aj tie, ktoré sme na koncertoch veľmi nehrali ani v dobe vydania. A po symbolickom krste to už bude jazda súčasnosti. Zaujímavosťou večera bude naše prepojenie s MC Ideom a svetom inteligentného hiphopu, ktorý reprezentuje on i label Ty nikdy, pod ktorým vydáva. MC Idea nedávno prepracoval našu pieseň Spáč práve z kluků, a dal jej po 15tich rokoch čerstvý dotyk z roku 2022. Túto novú verziu s ním zahráme naživo. Okrem toho bude mať svoj vlastný kratší set v úvode večera. Bude to náš posledný pražský koncert v roku 2022 a posledný bude aj z iných hľadísk, ale to už by som prezrádzal veľa, hovorí trochu tajomne k novej reedícii a blížiacemu sa koncertnému krstu frontman Tata Bojs, Milan Cais.

Album, ktorý vyšiel v apríli 2007 a je siedmym zárezom v štúdiovej diskografii Tatáčov. Z albumu vzišiel okrem iného v kategórii Pieseň roka Cenou Anděl 2007 ovenčený hit Pěšáci. Ten dodnes ostáva trvalkou koncertného programu skupiny a dočkal sa i niekoľkých ďalších verzií.

Kluci kde ste? však nie je album jedného hitu. Je albumom silných príbehov, textov a – ako to už u Tata Bojs býva – i zaujímavých skrytých významov medzi riadkami, ale tiež albumom personálnych zmien. Práve v priebehu príprav platne kapelu opustila speváčka Klára Nemravová, ktorá so skupinou vystupovala sedem rokov v úlohe neustáleho hosťa. Zároveň sa zostava rozšírila o klávesáka Jiřího Hradila.