Kompilácia hitov Marty Kubišovej vychádza aj na vinyle

Marta Kubišová

Tridsiate výročie začiatku cesty k slobode a demokracii oslávila Marta Kubišová unikátnou novou kompiláciou. Súhrn speváčkinej mimoriadnej umeleckej tvorby vychádza na CD a prvýkrát aj na LP pod názvom Depeše. Obsahuje single zo šesťdesiatych rokov, ukážky z albumu Songy a balady, najlepšie nahrávky z obdobia po roku 1989 a tiež tohtoročnú nanovo nahranú a naspievanú Modlitbu pro Martu. Pesničky s požehnaním speváčky vybral klavirista, skladateľ a kapelník Petr Malásek, dlhoročný spolupracovník a znalec jej repertoáru. Stojí tiež za tohtoročnou štúdiovou verziou Modlitby, ktorú zaranžoval a nahral s veľkým orchestrom. Vznikla tak unikátna nahrávka po viac ako 50. rokoch.

Modlitbu sme točili niekedy okolo 23. augusta. Ako mi bolo, sa nedá ani rozprávať. Samotná pieseň, komponovaná už dávno pre Rudolfa, mi výborne sadla. K tomu tie okolnosti. Myslela som, že sa snáď zrútil svet. Na ulici som ale videla našich statočných ľudí, počula rozhlas, cítila ten nerudovský kváder, a iba si povedala, že musím byť z kremeňa, spomína na prvú nahrávku Modlitby Marta Kubišová.

Posolstvo tohto výberového albumu je o zásadnej umeleckej aj ľudskej jedinečnosti Marty Kubišovej, podporenej sériou piesní so spoločenským presahom. Aj keď jej neľútostné životné zákruty vzali takmer dvadsať rokov skvelo rozbehnutej kariéry, predsa je jej dôležitosť v histórii českej populárnej hudby nepochybná. Album Depeše je toho jasným dôkazom.

Výnimočný piesňový obsah, nový zvukový remastering, fotografie Otta Dlabolu a grafika Luďka Kubíka vytvárajú z tohto takmer 20-položkového CD a štýlovo vyzerajúceho LP poctu veľkej speváčke a pripomienku prelomovej doby pred 30timi rokmi. Dokonalá depeše i pre tento rok 2019, poznamenáva šéfproducent Supraphonu Karel Deniš.