Kompilačná séria Line mapuje soft rock

Už deviaty diel obľúbenej kompilačnej hudobnej série Supraphonu patrí láske a iným peripetiám. A tak ako v ostatných rokoch, aj úvod roka 2024 prináša možnosť (znovu)objaviť klenoty českého rocku prostredníctvom kompilačnej série dvojalbumov z produkcie vydavateľstva Supraphon. Po vlaňajšej exkurzii do sveta ráznej, energickej hudby Hard Rock Line 1970 – 1985 sa Line edícia najnovšie rozrastá o príspevok zložený z takmer štyroch desiatok piesní pre zmenu s voľnejším tempom a precítenými, často veľmi dôležitými textami. Reč je o novinke s názvom Soft Rock Line 1969 – 1989.

Medzi muzikantmi sa traduje, že napísať pomalú hitovku je predsa len o niečo jednoduchšie, než zložiť úspešnú rýchlu skladbu. Pre vnímanie obvykle precítene spievaného textu je tu potrebný väčší priestor. A ak ide o vydarené dielko o troch či štyroch základných akordoch, potom je to vhodná predloha k zľudoveniu v podaní tancovačkových kapiel. Ale tiež šanca pre rýdzo amatérske sentimentálne ošialenie dievčat s pomocou šiestich strún. Čo však vo výsledku rozhodne neznamená, že stvoriť baladu s výdržou niekoľkých dekád nie je ozajstný kumšt, glosuje editor a producent Supraphonu Karel Deniš v booklete deviateho pokračovania úspešnej kompilačnej série.

Ako naznačuje názov novinky, nenájdeme na nej len čistý rock. Pre vybraných 37 piesní sa skôr lepšie hodí označenie žánrovo zmierlivé, keďže sú tu vedľa seba na stopáži 150 minút melodické bigbítové ozveny, rôzne hardrockové pokusy z 2. polovice 70. rokov, prepojenie s folkom či blues, moderné synth nástroje, intenzívny spev dám Věry Špinarovej a Jany Kratochvílovej i luxusná muzika sklonku 80. rokov.

Pestrosť vybraných skladieb, ktoré môžeme zahrnúť do škatuľky balady (alebo slaďáky), však nespočíva len v pomerne širokom žánrovom rozptyle. Nájdeme tu totiž i tie, ktoré prekročili čisto umelecké poslanie a stali sa symbolom doby, rôzne skrytého odporu voči hudobnej cenzúre. Iné sú dôležitým odkazom už slávnych kapiel. Ďalšie, ako napríklad Bláznova ukolébavka (B-Side) alebo Zahrada ticha (Projektil), sú síce možno ojedinelými prienikmi ich autorov na najvyššie priečky prvej ligy, ale tiež nepopierateľnými fenoménmi začiatku sedemdesiatych, respektíve osemdesiatych rokov.

Nepopierateľným fenoménom sú tu i páni so zaslúženou povesťou popredných českých rockových baladikov. Zvolené témy, spoluautorské podiely a spev Vladimíra Mišíka, Petra Nováka, Jiřího Schelingera, Oldřicha Říhu, Petra Jandu, Leška Semelku, Luboša Pospíšila, či Michala Prokopa sú značne odlišné, počet ich zápisov v kategórii nezabudnuteľných piesní je však mimoriadny.

Sympatickým špecifikom tejto novinky je množstvo kolektívnych i individuálnych spomienok, ktoré sú späté s rôznymi piesňami zo zoznamu Soft Rock Line 1969 – 1989. Mnohí poslucháči tu nájdu songy, ktoré sprevádzali ich dospievanie pri gramofónoch či magneťákoch, na koncertoch a diskotékach, ale i v najosobnejších či najdôležitejších životných okamihoch. Staršie generácie si ich teraz môžu znovu pripomenúť, mladšie generácie objaviť. Doba i kulisy sa možno menia, ale sila i zážitok zostávajú.

Vydavateľstvo Supraphon