Konečne je tu Veneer

Keď na sklonku roku 2018 Veneer svojím singlom Spheres avizovali skoré vydanie kolekcie nových skladieb, prvej od oceňovaného debutového albumu Light (EMI Escape), asi nikto nepredpokladal, že sa tento čas natiahne o viac ako rok. Pauza vynútená zdravotnými komplikáciami v kapele však zapríčinila, že plánované EP uzrelo svetlo sveta nakoniec až v prvej polovici tohto roka. Všetky okolnosti však konečne do seba priaznivo zapadli a épečko Recovery vyšlo na špeciálnom vinylovom dvanásťpalci a digitálne pod hlavičkou Deadred / Starcastic.

Pre dnešnú dobu optimisticky ladený názov EP skrsol v hlave kapelníkovi Paľovi Hubinákovi prakticky ihneď po angažovaní novej speváčky. Teraz to vyzerá akoby sme boli partia ľudí, ktorí sa aktuálne tešia na žiarivú budúcnosť. Pravda je však taká, že s príchodom Habbiel mi ihneď napadlo, že už nemáme dôvod otáľať s nahrávaním a následne som mal pred očami takú zvláštnu víziu, ako ležíme v rozpadnutej nemocnici a čakáme na záchranu, vyliečenie, hovorí Hubinák.

Veneer si však na to ozajstné vyliečenie museli počkať tri roky, počas ktorých odohrali niekoľko koncertov, dokončili pilotný singel Spheres, ale hlavne si vyskúšali autorskú spoluprácu. S Paľom sme nikdy nemali problém vymyslieť a nahrať skladbu, lenže ani jeden z nás nemá adekvátny spevácky prejav. Mal som obavy, ale s odstupom času môžem povedať, že Habbiel k nám zapasovala ihneď, spomína tretí člen kapely Daniel Bihány.

Na Recovery sa nachádza 5 skladieb, vrátane už zverejnených Shoot The Pride a Spheres, ktorá je na EP v novom, zvukovo zaujímavejšom mixe. Úvodná melancholická Delete Me je výsledkom spolupráce ešte s niekdajšou speváčkou Simonou Hubinákovou. Kombinácia gitarového zvuku s elektronikou kapele jednoducho pristane už od jej vzniku, ale Veneer sa neboja vyjsť ani mimo svojej komfortnej zóny pomalých snových nálad a nie je pre nich problém vysporiadať sa aj s rýchlejším tempom. V aranžmánoch skladieb je badať snahu o väčšiu rozmanitosť a farebnosť zvukového obalu, celá kolekcia je však kompaktná a od prvej až po poslednú skladbu organicky plynie.

Hlas speváčky Habbiel prekvapí rozsahom a farebnosťou, texty piesní, ktorých je výhradnou autorkou, zase osobitou poetikou. Mám rada, keď si v textoch každý nájde niečo svoje a preto sa často snažím nechať priestor na predstavivosť a fantáziu poslucháča. Rôzne odkazy, obrazy alebo slovné spojenia, ktoré sa na prvý pohľad zdajú byť akoby s otvoreným koncom, si každý doplní svojím vlastným obrazom či myšlienkou. Preto majú skladby v rôznych situáciách vždy trochu iný význam, záleží na tom, čo práve prežívame, v akej sme nálade, hovorí na tému textov skladieb Habbiel.

EP Recovery bolo nahrávané prevažne v domácom štúdiu Pavla Hubináka v Trnave, ktorý sa postaral o produkciu a mix, iba vokály boli nahraté počas jedného víkendu v Art Café v Banskej Štiavnici. Finálny zvuk dal nahrávke vo svojom masteringovom štúdiu Dan Václavek. Pútavý artwork na obale je dielom výtvarníčky Lucie Tallovej a autorom výsledného dizajnu obalu je všestranný Vlado Ďurajka (Autumnist).