Kristus v krátkych nohaviciach na vinyle

Skupina Hex vydala svoj prvý debutový album Ježiš Kristus nosí krátke nohavice v roku 1992. Znamenalo to výrazné oživenie slovenskej hudobnej scény, pretože Hex sa uviedol v osobitom štýle ovplyvnenom britskou indie hudbou 80. rokov, ktorá bola v tom čase médiami i poslucháčmi široko akceptovaná.

Skupina Hex je aj po svojej vyše 30-ročnej kariére mimoriadne stabilným zoskupením s jedinečnou schopnosťou nepretržite prinášať veľké rozhlasové hity. Tento album je prvým z hexovskej série vinylovej edície, ktorú pripravilo vydavateľstvo Opus. Okrem CD vychádza aj na vinylovej platni.

V roku 1992 sme dostali príležitosť nahrať náš prvý album, ktorým sme sa dostali do povedomia ľudí na Slovensku. A to aj vďaka Martinovi Sarvašovi. Dva roky pred vydaním tohto albumu by nás ani nenapadlo, že sa to podarí tak rýchlo. Hudbou sme žili neustále, ako sa hovorí 24/7, skúšky trvali aj osem hodín, totálne sme prepadli naším nástrojom a nápady nám prichádzali samé od seba. Výsledkom bol album, ktorý bol síce jemne rôznorodý, ale spájala ho drzosť mladých chalanov, pre ktorých neexistoval žiaden problém. Dodnes fanúšikovia hudby radia tento náš počin medzi prelomové albumy, ktoré vznikli po nežnej revolúcii, spomína Tomáš YXO Dohňanský. Piesne ako Dobrý motýľ, Tam, kde slnko spí alebo V predposledných životoch sú toho dôkazom.

Druhý album skupiny Hex nesie názov Abrakadabra a bol pôvodne vydaný rok po ich debute. Nachádzajú sa tu coververzie známych piesní skupín Soulmen, For Meditation, Prúdy a Modus zo zlatej éry slovenského bigbítu, ktoré sú doplnené remakom veľkého hitu Rolling Stones Lady Jane. Skupina si aj na tomto albume zachováva svoj osobitý štýl, vďaka ktorému je ľahko rozoznateľná a nezameniteľná. Rovnako táto nahráva vychádza na CDvinylovej platni.

V roku 1993 sme sa viezli na vlne úspešného prvého albumu a z vydavateľstva prišla požiadavka na ďalší. Keďže sme nemali dostatok nových pesničiek, Martin Sarvaš náš vtedajší manažér, prišiel s nápadom nahrať album cover verzií. Oslovil Pavla Maloviča (lekár, pesničkár a publicista), odborníka na hudbu 60. a 70. rokov, s ktorým sme vybrali osem skladieb a tie sme prerobili. Celý album sme nahrali a zmixovali v bratislavskom štúdiu Relax za sedem dní. Čo nás neskutočne v tom období potešilo, bola pochvala od samotných autorov pesničiek – Hammela a Lehotského, ale aj ďalších muzikantov z obdobia bigbítu, kedy sa formovala slovenská pop music, komentuje vydanie druhého albumu s magickým názvom Tomáš YXO Dohňanský.

V rámci série vinylovej edície budúci rok vyjdú aj ďalšie tri albumy – Hex (1994), Ultrapop (1997) a Supermarket (1999) a každá LP platňa bude mať inú charakteristickú farbu.