Kryštof na Strahove? Veľkolepý zážitok!

Z môjho pohľadu je iba hŕstka porevolučných umelcov, ktorí pochopili, že možnosť robiť hudbu je darom. Ešte ťažšie sa medzi nimi potom hľadajú takí, ktorí to vedia využiť a naozaj ich to baví a zároveň si uvedomujú, že bez svojich fanúšikov by neboli absolútne ničím. Tú vzácnosť prepojenia na oboch stranách (na pódiu i pod ním) môžeme na Slovensku najvýraznejšie vnímať u IMT Smile a v susednom Česku u kapely Kryštof. Ich nahrávky sú kráľovské, ich koncerty svetové a ich prepojenie s fanúšikmi skutočné. Kapela Kryštof to aktuálne potvrdzuje záznamom svojho minuloročného koncertu na pražskom Strahove, ktorý vyšiel na DVD i na Blu ray, v oboch prípadoch doplnený zostrihom piesní na CD.

Bez zbytočného chodenia okolo povestnej horúcej kaše môžem rovno povedať, že ide o najlepší záznam koncertu v Čechách a na Slovensku vôbec. A nielen z toho dôvodu, že finálny mix, kvôli dokonalému zvuku na Blu ray vznikal až za oceánom, pretože doma tie možnosti neboli. V prípade záznamu Kryštof na Strahově ide, ak sa nemýlim, o vôbec prvý Blu ray českého, či slovenského interpreta. Aj s počtom vydaných kusov to kapela riešila s veľkou pokorou a stavila najskôr na predobjednávky, z ktorých pri výrobe konečného nákladu vychádzala, čo v konečnom zúčtovaní znamená, že zo záznamu na Blu ray bude čoskoro zberateľská rarita.

Kapela Kryštof si koncertom na pražskom Strahove splnila svoj sen. Momentálne najväčší priestor na usporadúvanie koncertov v Česku napokon vypredali hneď dvakrát po sebe a ich famóznu šou, na ktorej rekapitulovali štvrťstoročie svojej existencie, vzhliadlo zhruba 80 tisíc fanúšikov. Presne toľko ľudí odchádzalo nadšených zo strahovského kopca dva dni po sebe. Ich veľkolepá šou, ktorú si momentálne môžu pripomenúť všetci tí, ktorí tam boli a zažiť ju tí, ktorým sa lístky neušli, absolútne vystihuje to, prečo sú momentálne Kryštof na absolútnom vrchole českého hudobného sveta a tiež uisťuje v tom, že sú tam právom.

Okrem toho, že počas koncertu strieľajú jeden hit za druhým, je to hlavne dokonalá ukážka toho, že Kryštof už dávno nerobia hudbu preto, aby si mastili svoje egá, ale preto, že ich to jednak baví, jednak to vedia a hlavne majú potrebu veľkolepo sa o to podeliť so svojimi poslucháčmi, ktorých si nesmierne vážia. Kontakt s publikom počas strahovskej šou bol na prvom mieste. Richard Krajčo neváhal poskakovať po tribúnach, podávať publiku ruky, vyznať lásku svojej manželke a sprostredkovať jednu žiadosť o ruku. A pritom ani trochu neubrať na svojom speváckom výkone. Vďaka partii svojich šiestich kamarátov, ktorí ho hudobne sprevádzali a s ktorými za 25 rokov existencie utvorili dokonalé zohranú partiu umelcov, ide o zážitok, pri ktorom mrazí i pred televíznou obrazovkou.

Balenie prináša dva disky. Obrazový DVD, alebo Blu ray a ku každému je pridaný CD nosič so zostrihom najzásadnejších momentov. Ak má divák možnosť vychutnať si i technickú kvalitu, odporúčam jednoznačne Blu ray. Obraz je fantastický a zvuk, ktorý obklopuje po celej miestnosti naozaj navodzuje dojem, že ten septembrový večer ešte neskončil a stále pokračuje. Koncert je strihaný formou akého kvázi dokumentu, kde vždy po troch – štyroch pesničkách príde krátky vstup zo zákulisia, kde zúčastnení hovoria o prípravách koncertu, o kapele, jednoducho o zákulisí celej tejto veľkolepej akcie. Zo začiatku som sa bál, že to bude pôsobiť rušivo, ale nie je to tak. Skôr je to ideálna cesta, ako vnútiť bonusy aj tomu divákovi, ktorý by ich v samostatnej sekcii ignoroval. Skvelý zvuk vyzdvihujem i na zvukovom CD. Ak nie je čas sedieť pred televíznou obrazovkou, ale chuť na koncert sa dostaví, je možné počúvať ho v aute, či popri práci.

Bez váhania dávam plný počet bodov a iba prízvukujem, že si ho pokojne môžete vynásobiť až trojnásobne. Pretože plný počet si zaslúži technický výsledok (obraz, zvuk, strih), samotné CD, ale i šou ako samostatný celok. Veľkolepý zážitok plný hitov a plný pozitívnej energie. Zhruba dve hodiny som mal pocit, že svet je o niečo lepší.

Pavol Božík
100%

ZOZNAM TRACKOV (KRYŠTOF NA STRAHOVĚ):
BLU-RAY
Úvod
Intro
Lolita
Tak pojď hledat břeh
Atentát
Kryštof na stadióně
Zatančím
Vysněnokrajina
Ženy
Křídla z mýdla
Zkoušky
Invaze
Cesta
Obchodník s deštěm
Okno mě lásky
O Kryštof
Obchodník s deštěm
Inzerát
Šňůry
Ty a já
O Richardovi
Srdcebeat
Cosmoshop
Zůstaň tu se mnou
Děkovačka
Ve čtvrt na tři ráno

CD
Lolita
Tak pojď hledat břeh
Atentát
Zatančím
Vysněnohrajina
Invaze
Cesta
Obchodník s deštěm
Inzerát
Šňůry
Ty a já
Srdcebeat
Cosmoshop
Zůstaň tu se mnou

Vydavateľstvo: Universal Music
Rok vydania: 2018
Celkový čas: 106 minút (Blu ray) / 71 minút (CD)
Počet piesní: 17 + bonusové vstupy zo zákulisia (Blu ray) / 14 CD