Kryštůfci by nemali skladať dojáky, ťažko sa po nich sústrediť na rovnako dobrý zvyšok

Isteže je to vtip! Ono sa len ťažko hľadá niečo, čo by sa Kryštofom dalo vytknúť, čo by nedajbože nevedeli, ale ak sú v niečom skutoční Páni, tak je to skladanie pomalých skladieb. Aj na výberovke Kryštof 25 pokračujú po piesňach Cesta a Ty a já ďalšou do série. No a keď raz budete počuť Zůstaň tu se mnou (Za sny), ťažko sa budete sústreďovať na zvyšok materiálu.

Kryštof zrejme momentálne prežívajú jedno z najkrajších období svojej kariéry, čo sa po 25 rokoch existencie stáva iba máloktorým kapelám. Fanúšikovia sú z nich unesení, kritici ich rešpektujú, dvakrát za sebou vypredali štadión na Strahove, kde sa na nich prišlo pozrieť 70 tisíc ľudí a pozitívne reakcie z oboch koncertov doznievajú dodnes.

Oslavy ako sa patrí. Ich súčasťou bola i dvojdisková výberovka, ktorá mimochodom vyšla vo veľmi limitovanom náklade aj ako vinylový trojalbum, ktorý sa po vypredaní nebude dorábať, takže ak ho chcete mať, mali by ste sa obrátiť na bontonland.cz, kde je v exkluzívnej ponuke, skôr než bude neskoro (tiež sa musím poponáhľať).

Partička okolo Ričičinu Richarda Krajča na ňu zaradila 21 najúspešnejších skladieb z ich umeleckého štvrťstoročia a pridali štyri nové piesne. Tie kompiláciu otvárajú a za nimi už prichádza plejáda hitov. Ako prvá v tomto výbere je celkom logicky Lolita, ktorá ten kolotoč v roku 2001 odštartovala. Presne si spomínam, ako som vošiel v Prahe do nákupného centra. Vtedy sa v nich ešte predávala hudba. A v oddelení s muzikou sa regály prehýbali pod albumom Kryštof a ľudia ho brali, ako čerstvé pečivo. Skončil i v mojom košíku a po jeho vypočutí som iba skonštatoval, že toto bude mať dlhú životnosť.

A v podstate sa nič nezmenilo. Aj táto výberovka je dôkazom toho, aké silné štvrťstoročie to v prípade kapely Kryštof bolo. Čo song, to legenda, ktorú si fanúšikovia od začiatku do konca spievajú na koncertoch (ten strahovský časom vyjde na DVD a možno i Blu ray, ako mládenci prezradili na sociálnych sieťach). Kompilácia je hitov plná. Cez Cosmostrend (túto poľskú verziu Cosmoshopu milujem), Obchodníka s deštěm, PoHádkách, Atentát, Inzerát, Křídla z mýdla, Zatančím, Srdcebeat, chronologicky, až po Ty a já, ktorá dvojdisk uzatvára. Je to zároveň nádherná ukážka famózneho vývoja ostravsko – havířovskej formácie.

A samozrejme štyri nové piesne. Ale že aké piesne!? Z údajne najveselšej piesne kapely Kryštof (Šňůry) je už dávno hit, z nenormálne silného dojáku Zůstaň tu se mnou hrozí závislosť (v tom najlepšom slova zmysle) a piesne Navidenou a Nesmím zapomenout sa rovnako veľmi rýchlo stanú súčasťou zložky najžiadanejších skladieb tejto formácie.

A bonusom k tomu všetkému je ešte ľudskosť, ktorou je kapela známa. Úcta k fanúšikom v ich prípade je bezbrehá a z druhej strany sa im za ňu dostávajú nekonečne ovácie. Zaslúžene. Pretože Kryštof za 25 rokov dokázali, že keď sa muzika robí so srdcom a nie ako obchodný kalkul, dá sa to ťahať aj dve a pol dekády a ani jednu stranu to neomrzí. A fakt, že je tu ešte aj istá budúcnosť, vyvoláva eufóriu. Ale to je v spoločnosti Kryštůfkov samozrejmosť.

Pavol Božík
100%

TRACKLIST ALBUMU KRYŠTOF 25:
CD1:
Šňůry
Naviděnou
Nesmím zapomenout ( mámě )
Zůstaň tu se mnou ( Za sny )
Lolita
Cosmotrend
Ženy
Obchodník s deštěm
PoHádkách
Srdce
Zrcadlení
Rubikon z Opery
Svědomí

CD2:
Tak nějak málo tančím
Plán
Atentát
Cyráno
Střepy
Inzerát
Křídla z mýdla
Zatančím
Cesta
Srdcebeat
Tak pojď hledat břeh
Ty a já

Vydavateľstvo: Universal Music
Digitálny predaj: supraphonline.cz
Rok vydania: 2017
Celkový čas: 101 minút
Počet piesní: 25