Kubišovej posledný album je dychberúca emočná nakladačka

Autor foto: Jan Malíř, Zdroj foto: Supraphon

O láske, o mužoch, ale i o ženách, starnutí i o vzťahoch sú nové piesne Marty Kubišovej. Soul je údajne jej posledný album. A utrum! Na budúci rok chystá veľký koncert, na ktorom sa rozlúči s fanúšikmi a vraj odíde do dôchodku. Rozmýšľam, koľko našich umelcov to povedalo takto otvorene. Nespomínam si! Iba Ona! Kubiška, o ktorej sa hovorí, že je morálnou ikonou národa. Nemá to rada. Jediná, ktorej naozaj verím, že keď po budúcoročnom koncerte za sebou zabuchne dvere haly, bude to naozaj naposledy, čo sa vo veľkom postaví na scénu.

Pretože na Marte Kubišovej je fascinujúce to, že aj keď dostala nie málo faciek od života, dokáže odpúšťať (aj keď zrejme nezabúda) a na život sa dívať s nadhľadom. Navyše má toľko odžité, že aj keby spievala o čerstvom cesnaku, tak jej to poslucháč uverí. A zdôrazňujem, že o cesnaku Kubišová nespieva. Albumom Soul si splnila sen, naspievať milované svetové soulové skladby s českými textami. Snívala ho hádam aj štvrťstoročie. Po vypočutí si tohto albumu je jasné, že potreboval čas na dozretie. Ako víno. Nahrať takýto album si môže na československej hudobnej scéne dovoliť málokto. Málokomu by sa totiž takýto album dal uveriť. A tejto ikone uveríte každú jednu zo 42 minút.

_01 kopiePočúvať Kubišovej Soul, to je ako ukrádať si z bonboniéry. Môžu v nej byť úplne rovnaké cukríky, pretože idete vždy na istotu. Každý jeden je zárukou zažehnania dračej potreby dať si niečo sladké. Kubišovej dvanásť nových piesní je zárukou zažehnania dračej potreby umenia. Ak máte chuť na niečo, čo vo vás ostane ešte dlho, k čomu sa budete často a ochotne vracať, pri čom budete ochotne olúpavať čokoládu a rozoberať povestnú plnku. Pretože Kubišovej spev je tá najluxusnejšia čokoláda, ktorá je vďaka textom Marty Skarlandtovej (je to naozaj tá televízna hlásateľka?), Pavla VrbuVáclava Koptu plnená tou najchutnejšou plnkou.

Marta Kubišová je jednoducho geniálna. Mohli ste sa z nej zblázniť na konci šesťdesiatych rokov, alebo ju objaviť až po revolúcii a aj na poslednom albume si uvedomíte, aký fenomén vlastne Kubišová je. Jej hlas je excelentný. Zostarol a je ešte viac prefajčený. Ideálna kombinácia pre ženu speváčku, ktorej máte uveriť tak silné texty, aké sú na albume Soul. Vek je iba číslo. Predpokladám, že nejako tak to vníma aj Kubišová. Na tretej strane bookletu je fotografia, na ktorú keď sa zadívate, dostaví sa pocit, že táto žena to všetko prežila. Žiadne mejkapy, žiadne digitálne úpravy, len tak, ako to život priniesol. Len tak, vznášajúca sa Duša.

Soul Marty Kubišovej je jeden z najlepších českých albumov roku 2016. Takmer stopercentný a myslím si, že pre väčšinu stopercentný aj bude. Mne na ňom mierne prekáža Matěj Ruppert. Nie ako spevák, to on je rovnako geniálny. Vadí mi tam tá angličtina. Áno, patrí tam, má svoj zmysel, ale osobne mi prekáža. Ale to je drobnosť oproti celému geniálnemu kompletu.

Čo song, to skvost. Keď Tina Turner svojho času ohlásila koniec kariéry, mala šesťdesiat rokov a odôvodňovala to tým, že chce, aby si ju ľudia pamätali ako ikonu a nie ako nemohúcu babičku. Kubišovú k radikálnemu rozhodnutiu prinútilo zdravie. Keď ohlásila koniec kariéry, mala o dosť viac, ako Tina, keď to urobila. Vek je iba číslo a pre speváčky s veľkým hlasom a veľkým cítením je vyšší vek vlastne výhodou. Dozrievajú, a odovzdávajú poslucháčom maximum. Ďakujeme, pani Marta, za všetko, piesne i ľudskosť a hlavne ďakujeme, že ste nám poodhalili svoju Dušu (Soul).

Pavol Božík
90%

Tracklist albumu Soul:
Čau, Good Bye
A to mě trápí
Kdysi dávno
Pár dnů
Odvěká žena
Důvod mám
Přejdi ten práh
Málo je lásky
Hlas nejtišší
Jessie, pojď spát
Protihráč
Cesta tvá má být tvůj cíl

Vydavateľstvo: Supraphon
Digitálny predaj: Supraphonline.cz
Rok vydania: 2016
Celkový čas: 41:48
Počet piesní: 12