Kubišovej Songy a balady vyšli v luxusnom vydaní

Autor foto: Jan Malíř, Zdroj foto: Supraphon

V dobe ohláseného odchodu Marty Kubišovej z umeleckej scény prináša vydavateľstvo Supraphon reedíciu jej debutovej platne z roku 1969 Songy a balady. Legendárna nahrávka vychádza v originálnej podobe s atraktívnym informačným vybavením.

Piesne z tohto albumu tvoria doslova chrbticu môjho koncertného repertoáru. To predsa nemôže byť náhoda. Keď album v roku 1969 vyšiel, predalo sa ho pol milióna exemplárov. Vtedy mi to vlastne ani nedochádzalo, ale dnes mi to číslo príde úplne ohromujúce, hovorí Marta Kubišová.

Dnes už legendárny album jedenástich znamenitých piesní sa stal kultovým titulom, ktorý však vznikal za pohnutých okolností nastupujúcej normalizácie v roku 1969. Pri reedícii vypredaného LP prišlo k čiastočnej zmene obsahu (zmizla Modlitba pro Martu) aj obalu, nasledoval úplný zákaz koncertovania, nahrávania a vydávania. Trvalo dvadsať rokov, než sa album mohol znova objaviť na scéne. Tohtoročná reedícia vychádza z originálnej podoby a je vylepšená o rozšírený obsah bookletu a remastering.

Odhliadnuc od repertoáru, ktorý Marta Kubišová obsiahla, bol to vývoj výrazne introvertnej povahy smerom k sebazdokonaľovaniu a postupnému vycibreniu prvkov, ktorými disponovala už na počiatku svojej dráhy. Patrí sem predovšetkým osobitý a po farebnej stránke neobyčajne tvárny hlas, spôsob, akým tvorí tón, frázovanie, intonačná istota a pochopiteľne v neposlednom rade široká škála jej výrazových schopností…, napísal Antonín Matzner v recenzii časopisu Melodie 8/1969.

Aktuálne vydanie obsahuje navyše aj zaujímavý sumár dobových materiálov a ohlasov, edičnú poznámku z roku 1996 a po prvýkrát taktiež komplet všetkých textov piesní.