Kultová sólovka Ivana Táslera znie aj po šestnástich rokoch nadčasovo

V hudobnom i filmovom svete sa raz začas objaví materiál, ktorý sa stane kultovým. Spôsobí to jednak obľúbenosť medzi publikom, ale i celková hodnota filmu, či nahrávky, ktorá sa častokrát prejaví až po rokoch. Nazvať niečo kultom znamená, že ide o výnimočnú vec. Je niekoľko slovenských nahrávok, ktoré sú kultovými. Pár by sme ich zrejme našli aj v porevolučnej tvorbe, ale faktom je, že takých je ako šafranu. Jedna taká si však označenie kult jednoznačne zaslúži.

Iba jediný raz počas existencie kapely IMT Smile sa Ivan Tásler utrhol z reťaze a nahral svoj jediný sólový album nazvaný jednoducho Tásler. Dodnes sa v podstate polemizuje nad tým, či to bolo z dôvodu pretlaku materiálu, alebo pre pretlak emócií, ktoré sa s IMT Smile vtedy spájali a Ivan iba jednoducho potreboval vypustiť paru.

Nech už to bolo akokoľvek, faktom je, že IMT Smile mali v čase vydania tejto nahrávky na konte už tri albumy a s prepáčením, dovolím si tvrdiť, že všetky tri možno dnes označiť za kultové. Ivanova sólovka, nech už vznikla z akéhokoľvek dôvodu, je z dnešného pohľadu excelentnou ukážkou jedinečnosti Ivana Táslera, pričom je úplne jedno, či je akurát frontmanom najlepšej slovenskej kapely, alebo to skúša sólovo.

Album s obalom hydrantu síce priniesol iba osem regulárnych pesničiek (na pôvodnom CD boli ešte priložené dva remixy), ale keď sa dnes pozrieme na zoznam skladieb z neho, zrejme sa nenájde nikto, kto by nepoznal tak zásadné skladby ako Losos, Miluj blížneho, Len tebe, či Ľudia sú schopní všetkého. Jedným šmahom polovica albumu, zoznam skladieb, ktoré (po šestnástich rokoch to možno povedať s jasnou istotou) nadobro ovplyvnili históriu slovenskej populárnej hudby.

A to, že sa tu zmieňujem iba o polovici pesničiek v žiadnom prípade neznamená, že by tá druhá polovica bola o niečo menej hodnotná. Ivan Tásler na svojom sólovom albume pod producentským dohľadom Oskara Rózsu dokázal dokonale prepojiť živé nástroje a zvukové efekty a s pomocou textov Vlada Krauza, či svojich vlastných priniesť nadčasovú nahrávku, ktorá i dnes vyznieva na výsosť súčasne.

Kompletnosť informácií treba doplniť zmienkou o tom, že nahrávka vznikala v mimoriadne plodnom období spolupráce Ivan TáslerRichard Müller, pričom najvyšší slovenský spevák prispel na Táslerov sólový album dvoma textami. Aby som skompletizoval i autorské informácie, treba dodať, že Ivan Tásler je autorom väčšiny piesní. Iba jedna pochádza z pera Jara Filipa.

A prečo ten návrat k šestnásť rokov starej nahrávke? Dôvod je jednoduchý. Zatiaľ čo Táslerov sólový album na CD je dnes už zberateľskou raritou, vydavateľstvo Universal Music ho aktuálne prináša na vynilovej platni. Na vinyl sa postupne dostávajú všetky nahrávky IMT Smile a je pochopiteľné, že aj tento album má vo vinylovej sérii spojenej s Ivanom Táslerom svoje miesto. Rovnako, ako ho má (nielen v novodobej) histórii slovenskej pop music. Súčasťou vydania je i booklet s textami piesní a autorskými informáciami, samozrejme, upravený na veľkosť gramofónovej platne.

Pavol Božík
90%

ZOZNAM SKLADIEB (IVAN TÁSLER – TÁSLER):
Losos
Miluj blížneho
100 dní
Odkazy
Len tebe
Všetko alebo nič
Hnev
Ľudia sú schopní všetkého

Vydavateľstvo: Universal Music
Rok vydania: 2002 (CD) / 2018 (LP)
Celkový čas: 39 minút
Počet piesní: 8