Kultové albumy Dana Bártu vychádzajú zrematrované a prvý raz aj na vinyle

Vychádzajú remastrované reedície prvých dvoch albumov Dana Bártu, ktoré nahral so skupinou Illustratosphere. Oba významné tituly, ktoré zásadne obohatili históriu českej hudby, sa prvýkrát objavujú aj na vinyle.

Intímny debut Illustratosphere (2000 – remastered LP / remastered CD) Dana Bártu so zoskupením vynikajúcich muzikantov za chrbtom, sa dočkal chvály a ocenenia od hudobných publicistov a predovšetkým od poslucháčov a ovplyvnil novú generáciu českých a slovenských muzikantov. Dobová tlač vyzdvihla nečakanú mieru citu a nežnosti, akú spolu so spoluhráčmi vložil do nahrávky. Prekvapil hlavne jej komorný charakter a väčšina hlasov poukazovala na vyzretosť a ujasnenosť piesní. Album bol ocenený troma cenami Anděl (album, spevák, videoklip).

Bol to pôrod, to áno, ale myslím, že sme to s chlapcami vedeli a verili sme, že sa dotýkame niečoho výnimočného. Bolo to silné obdobie, kedy nás vlastne nič iného, než muzika nezaujímalo, spomína na vznik debutového albumu Dan Bárta.

Album Entropicture (2003 – remastered LP / remastered CD) dôstojne nadviazal na svojho predchodcu upokojujúcim, hudobne bohatým kompletom skladieb, s dôrazom na jemnú rovnováhu tónov a citov, emócií a rozumu. Súčasťou bol nezabudnuteľný poetický videoklip k piesni Živý. Mimoriadne výkony všetkých hráčov Illustratosphere sa snúbia tak, ako pri debute, s Bártovými textami (s občasným prispením súputníka Ota Klempířa) a prenášajú poslucháča do iného sveta.

Museli sme začať znova, odišiel Mirek Chyška a prišiel Jarda Friedl. V tomto type spoluhrania sa to vždy pozná. A Robertovo Trio sa stalo pevnou súčasťou kapely, takže sme sa posunuli viac ku akustickým nástrojom. Bolo to báječné obdobie hľadania a nachádzania… Už je to 20 rokov, zamýšľa sa Dan Bárta.

Pôvodne jednorázový projekt Illustratosphere, ventil autorského a hráčskeho pretlaku troch členov hudobnej skupiny J.A.R.Dan Bárta, Filip Jelínek a Miroslav Chyška, doplnený Triom Roberta Balzara, ktorý vznikol na prelome tisícročia, sa cez viac personálnych zmien ukázal ako mimoriadne životaschopný. Kapela hrá v súčasnosti v zostave Dan Bárta (spev), Filip Jelínek (klávesy), Miroslav Chyška (gitary), Robert Balzar (kontrabas a basová gitara) a Martin Valihora (bicie).