Labutie piesne kapely Mandrage

Správy, ktoré o kapele Mandrage prichádzali v posledných týždňoch zo susedných Čiech, boli až desivé. Chvíľu som to bral ako jednu z mnohých udalostí, ktorú dokážu bulvárne média nafúknuť do nadštandardných rozmerov, ale keď tesne pred štartom plánovaného februárového turné kapela celú šnúru zrušila a spolu so svojimi spriaznenými kolegami odohrala posledný koncert svojej kariéry, bolo jasné, že sa, žiaľ, naozaj niečo deje.

Bohužiaľ, nič nenasvedčuje tomu, že by danú situáciu bolo akokoľvek možné vidieť ružovo, samozrejme s odkazom na názov najnovšej štúdiovej nahrávky, ktorú kapela stihla vydať ešte začiatkom decembra minulého roka. Okolnosti sú smutné najmä preto, že tieto správy prichádzajú v čase, kedy kapela vydala hádam svoj najlepší album a mala perfektne našliapnuté na pokračovanie svojich fenomenálnych úspechov.

Mandrage boli na hudobnej scéne od roku 2004 a na svojom konte mali také hity ako Hledá se žena, Šrouby a matice, Tanči dokud můžeš, Travolta, či Motýli. Všetko pesničky, ktoré vo svojej dobe dokázali ovládnuť nielen (prevažne) český hudobný éter, v ktorom sa úspešne držia do súčasnosti, ale nadchnúť (celkom vzácne) i odbornú kritiku, vďaka ktorej priazni bola kapela niekoľkokrát nominovaná na najprestížnejšie české hudobné ceny.

Žiaľ, zdá sa, že decembrový album Vidím to růžově je pomyselnou bodkou za kariérou jednej z najtalentovanejších českých kapiel súčasnosti. Aj keď, možno by som to nevidel tak temne, keďže z hudobnej histórie vieme, že nielen v medzinárodnom meradle oveľa ostrieľanejšie hviezdy niekoľkokrát ohlásili odchod a niekoľkokrát sa napokon vrátili. Prečo by to nemohol byť prípad Mandrage? V každom prípade neostáva nič iné, len frontmanovi kapely silno držať palce v jeho boji s démonmi.

Ako som spomínal, je to veľmi nekomfortná situácia, ktorá prišla v čase, keď kapela vydala svoj jednoznačne najdospelejší album a bez zbytočného preháňania možno hovoriť o jednej z najlepších nahrávok ich kariéry. Pretože ak sme doteraz boli zvyknutí na to, že Mandrage sú v prvom rade autormi chytľavých melódií a ich úspech je dominantou špecifických textov, neprehliadnuteľných slovných spojení a myšlienok, ktoré svojim spôsobom vyrážali dych a v záplave inej českej hudobnej tvorby boli prinajmenšom nekonvenčné, jedenásť nových piesní na novinke Vidím to růžově je v mnohom iných.

Album je nabitý gitarovou energiou a súčasným zvukom, a obrovský prínos prináša i producentská zmena, vďaka ktorej zavial v tvorbe Mandrage svieži vietor, ktorý zároveň rozfúkal pomyselné mraky (i autorskej) stagnácie a do tvorby kapely priniesol viac žiarivých farieb. Výborné sú i texty. Nechýba im slovná hravosť, ktorou bola kapela povestná, no sú oveľa dospelejšie, než kedykoľvek predtým. Nechýba im špecifický humor, ale ani hlbšie myšlienky, ktoré vôbec nevyznievajú prvoplánovo.

Mandrage sa na svojom poslednom albume podarilo ustáť svoju akúsi detskú hravosť, vďaka ktorej mal poslucháč celé roky dojem, že ich hudobný kolotoč neskutočne baví, no zároveň absolútne prirodzene zostarnúť so svojim publikom. Medzi jedenástimi skladbami sa nachádza niekoľko výrazných skladieb, ktoré by za normálnych okolností opäť zaútočili na rebríčky hitparád. Otázkou však je, či v tejto situácii nebude pieseň, ktorá dala názov celému albumu a stala sa i pilotným singlom, zároveň i labuťou piesňou jednej dobre rozbehnutej kapely.

Pavol Božík
80%

ZOZNAM SKLADIEB (MANDRAGE – VIDÍM TO RůŽOVĚ / CD):
Vidím to růžově
Waterloo
Lavina
Zabrnkám
Dlouhej
Plavky na kožich
Svět je skvělej
Kristýna
V pokoře
Do vesmíru
Rýmuju

Vydavateľstvo: Universal Music
Rok vydania: 2019 (6. december 2019)
Celkový čas: 40 minút
Počet piesní: 11