Le Payaco majú kopec zahojených rán

Novinka Vtáci je prvou ochutnávkou z pripravovaného albumu, na ktorom sa autorsky podieľala opäť celá kapela Le Payaco. Autorom novinky je Juraj Vitéz a hoci členovia skupiny počas nahrávacieho procesu razia cestu – kto pieseň prinesie, ten ju aj naspieva – o finálnu verziu spevu sa napokon postaral Tomáš Sloboda.

Kvôli chorobe som nemohol byť v štúdiu, keď chalani pesničku nahrali. Ale časom ma začala viac a viac priťahovať. Urobili sme v nej pár aranžérskych zmien a zrazu som mal pocit, že ju budem spievať rád. Juraj použil slová, ktoré idú prirodzene do úst a ľahko sa počúvajú. Zmenil som len jedno slovo. Okrem toho sa dotkol témy, ktorá je aplikovateľná dnes, zajtra aj o tridsať rokov – chýb našich predkov, rodičov. Chyby, ktoré ak sa správne v danej chvíli rozhodneme, už ich nemusíme aplikovať v našich životoch. Ani naše deti, myslí si Tomáš Sloboda. 

Neviem, či som niekedy niečo takto rýchlo napísal. Pri tvorbe som sa nechal inšpirovať čiastočne svojim životom a niečo sa jednoducho len hodilo. Čo je ale dôležité, je to, že celý text bol vytvorený z pozitívnej energie – z radosti zo života, ktorú momentálne prežívam aj vďaka môjmu synovi Adamovi, ktorý mi bol pri tvorbe inšpiráciou. V piesni sa spieva Každý doletí tam, kam doletieť má a to je aj môj prípad. Doletel som tam, kde som šťastný a to prajem každému prostredníctvom tejto piesne, želá si jej autor Juraj Vitéz.