Opäť vychádza legendárny Missariel

Ondřej Soukup, Lucie Bílá & Gabriela Osvaldová

Vydavateľstvo Warner Music spolu so skladateľom Ondřejom Soukupom pripravili Lucii Bílej k narodeninám (7. apríla) prekvapenie v podobe remastrovanej 2 CD edície jej albumu Missariel. Missariel je jeden z najzásadnejších popových českých albumov, ktorý ovplyvnil budúcnosť jeho tvorcov, Lucie Bílej, Ondřeja Soukupa a Gabriely Osvaldovej. V roku 1993 bol ocenený šiestimi cenami Akadémie populárnej hudby (speváčka, album, nahrávka, producent, skladba – Láska je láska, videoklip – Láska je láska).

Missariel som natočil v našom vtedajšom byte na Vinohradoch, kde som mal v izbe o rozmeroch 1,5 krát 4 metre štúdio. Keď mi Gábina čítala texty, tak sme sa často rehotali, strašne sme při tom fajčili, pili kávu, alebo víno a medzitým sa motal malý František, spomína Ondřej Soukup a oceňuje talent budúcej niekoľkonásobnej Slávice.

Keď sme natáčali demo, hovorím jej: Lucko, po sintíkovom sóle ti ukážem a ty začneš spievať, čo budeš chcieť. Najskôr jemnejšie a potom spev graduj. Budem ti ďalej ukazovať. Takto bude vypadať vrchol a takto stíšenie. Hoci hudbu predtým nepočula, vyšlo z nej na prvý raz niečo tak fenomenálne, že som odmietol čokoľvek prerábať, alebo vylepšovať. Tu sa Nebo spojilo s Peklom a pretiahlo sa jej hlasivkami, dodáva Soukup.

K 25. výročiu od vydania Missariel vychádza jej 2CD verzia. Skladby pôvodného albumu boli digitálne zremastrované. Na bonusový disk zaradil Ondřej Soukup nahrávky, ktoré vznikli v tom istom období. Niektoré skladby predznamenali album Missariel, niektoré boli pôvodne určené na projekt tanečnej skupiny UNO či film Víta Olmera Nahota na prodej a scénické oratórium Zahrada rajských potěšení. Dobovou raritou je duet s Jiřím Kornom Jedu dopředu.

Lucie Bílá stojí na absolutnej špičke českej a slovenskej pop music už viac ako dvadsať rokov. Desiatky zlatých Slávikov, cena Speváčka dvadsaťročia od Hudobnej akadémie, Cena Thálie, to sú ocenenia, ktoré získala. Ondřej Soukup je jedným z úspešných skladateľov pop music, crossoverov, muzikálov a filmovej hudby. Svedčia o tom ceny na čele s ocarovým Koljom a Českí levy za Nejasnou zprávu o konci světa a Tmavomodrý svět. Gabriela Osvaldová patrí k najoriginálnejším textárom českej pop music. Spolu s Ondřejom Soukupom je tiež autorkou niekoľkých muzikálov spolu s oceňovanou Johankou z Arku.

Tracklist jubilejného dvojdiskového vydania albumu Missariel:

CD1
Perníková chaloupka, Missariel, Útěk, Maratón, Tango v opeře, Ukrajina, Taneční píseň, Requiem, Láska je láska (feat. Ilona Csáková, Pavla Forstová), Apatyka

CD2
Jedu dopředu (feat. Jiří Korn), Bomber, Whaw Whaw George Denis (feat. Oto Klempíř a Michal Viktořík), Angels, Disco Dance (feat. Martin Pošta), Victoria, LSD, Sebeláska (feat. Filip Renč), Black Pieces (feat. Michael Kocáb, Ondřej Soukup, Pražští pěvci), Gloria (feat. Dagmar Vaňkátová), Garden of Earthly Delights – Bells