Luboš Pospíšil veľkolepo oslavuje

Môže sa to zdať ako večnosť alebo naopak možno len ako okamih, ale je to fakt – Luboš Pospíšil, rockový pesničkár s hlasom, ktorý si nespletiete s nikým iným a autor mnohých nevtieravých, ale o to trvanlivejších hitov, oslavuje dnes, 6. septembra 70. narodeniny. Okrídlenú frázu vek je len číslo, naplní doslova, keď bude oslavovať vo veľkom štýle. Najskôr v Supraphone – príznačne 35 rokov od nahrania – vyšiel na 180g LP novo remasterovaná reedícia kultovky …a nestřílejte na milence. V úvode septembra sa ku gratulantom pridá Česká televízia, ktorá v premiére uvedie 12. septembra od 20:20 hod. na ČT Art dokument v réžii Aleny Činčerovej venovaný Lubošovi Pospíšilovi.

Príprave albumu … a nestřílejte na milence predchádzala veľká zmena v obsadení 5P. Väčšia časť kapely odišla tzv.za lepším. Dôležitejšie bolo, že zostal Bohouš Zatloukal, že nastúpila nová kvalitná rytmika a že navyše prišla skvelá ponuka na spoluprácu od skladateľa a jedinečného inštrumentalistu Petra Skoumala, spomína legenda českého rockového pesničkárstva na album, ktorý je v jeho diskografii významným míľnikom nielen kvôli skutočnosti, že ho nahral presne v polovici svojho doterajšieho života.

Desať skladieb zafungovalo ako celok i jednotlivo. Množstvo piesní sa nenápadne stalo nápadnými hitmi s dlhou životnosťou – či už Balada o několika papírovejch čertech, Soukromá cesta do Nikam, Marilyn, Goodbye, Píši vám, Karino alebo Dvě tváře: Jekyll a Hyde. Tej poslednej sa teraz navyše dostalo cti byť bonusovo uvedená na reeditovanom LP dvakrát, keď Luboš Pospíšil na záver doplnil jej vítane odlišnú variantu z roku 2002.

I napriek kvalite preverenej rokmi, album …a nestřílejte na milence v dobe svojho vydania neprešiel cez komunistický kontrolný aparát bez zmeny. Takzvaná textová komisia neschválila väčšinu textov. Podarilo sa mi dostať sa k zápisu z rokovania tejto komise a ukázalo sa, že pod zákazom je podpísaný jediný človek. Musím povedať, že vo vtedajšom Supraphone som mal niekoľko priateľov, a tak sa problémom začal zaoberať umelecký riaditeľ. Ten vyhlásil, že texty nie sú závadné, ale že je treba urobiť isté korekcie, najmä v pesimistickom texte Kuřata v igelitu. A tak Pavel Šrut napísal tretiu, neskutočne optimistickú slohu, a práve táto groteskná situácia už bola v poriadku, približuje Pospíšil dnes možno už úsmevné peripetie doby.

Roky minulé sú ale už našťastie za nami, a čas ukázal, akým výnimočným počinom …a nestřílejte na milence je. Aktuálna reedícia to len potvrdzuje. Či už vkusne revitalizovaným pôvodným obalom z dielne grafika Karla Halounafotkami Jaroslava Prokopa, kompletom textov doplneným o Pospíšilovo osobné ohliadnutie či novým zvukovým remasteringom pesničiek s kúzlom melodickej originality a textovej neprvoplánovosti.