Kto vysoko lieta…

Tom Cruise vo filme Barry Seal: Nebeský gauner

Tom Cruise je v jednom kole. Iba v minulom roku mali v kinách premiéru hneď dva filmy, v ktorých sa predstavil v hlavnej úlohe. Jeho Múmia síce napokon kraľovala odovzdávaniu tohtoročných Zlatých Malín, ale nič to nemení na fakte, že vo veku 55 rokov je Tom Cruise akčnejší, než všetky jeho filmy a to si všetky kúsky, ktoré by za iného herca točil kaskadér, nakrúca celkom sám. To si ostatne vychutnáme aj v najnovšom pokračovaní filmu Mission: Impossible, ktoré Tom Cruise mimochodom nakrúcal tiež minulý rok a do kín sa dostane toto leto v auguste.

Film Barry Seal: Nebeský gauner patrí tiež do kategórie tých akčných (napokon, Toma Cruisea si už dnes iba ťažko niekto predstaví vo filmoch, ako boli v roku 1981 Nekonečná láska, či o 11 rokov neskôr Navždy a ďaleko), ktoré navyše vznikli podľa skutočnej udalosti. A táto kombinácia nielenže Tomovi Cruiseovi sedí, ale zjavne ho i baví.

Barry Seal pracuje ako pilot dopravného lietadla a rutina amerických vnútroštátnych letov začne preňho byť ubíjajúca. Aj preto nadšene skočí po ponuke náhodného okoloidúceho, z ktorého sa vykľuje agent CIA, aby pilotoval pod záštitou tajných služieb. Barryho čakajú prelety nad základňami kolumbijských narkobarónov, z ktorých zhotovuje širokú fotodokumentáciu, nutnú pre boj s drogovými kartelmi.

Lenže prečo lietať len tak naprázdno, keď sa môžete spojiť aj s protistranou a okrem fotiek pre CIA voziť do Ameriky aj drogy? A prečo sa zároveň nestať informátorom DEA (Národná agentúra pre boj s drogami), ktorá má v oblasti tiež svoje špecifické záujmy? A prečo sa rovno nezapojiť do jednej z najväčších tajných operácií, ktoré kedy americká vláda zosnovala?

Barry to proste hrá na všetky svetové strany a ide mu to viac než dobre. Už dávno sa nenudí, má krásnu ženu, topí sa v peniazoch a vôbec si nepripúšťa, čo sa stane, ak sa tento domček z kariet raz zrúti. Ale on sa jedného dňa zrúti.

Kinodistribútor pri uvedení filmu do kín ešte doplnil: Barry Seal hazarduje s vlastným aj s cudzími životmi, lenže robí to s takým nadhľadom a noblesou, že mu chtiac-nechtiac musíte fandi. A s tým (chtiac-nechtiac) možno iba súhlasiť.

Hollywoodskej hviezde sadla úloha arogantného mača, ktorý napriek tomu, že veľmi rýchlo prišiel k toľkým peniazom, že ich musí zakopávať, akoby bola písaná práve pre neho. Divák ho bude naozaj milovať a fandiť mu, pretože ku všetkému, čo robí sa dostal náhodou a iba vďaka svojim kvalitám, pretože ako pilot bol naozaj excelentný. A navyše disponuje i ďalšou devízou. Nech sú jeho život a jeho práca akokoľvek na hrane, nikdy nezabúda na to, že rodina je vždy na prvom mieste. No nemilujte ho!

Barry Seal: Nebeský gauner je dvojhodinová naháňačka v oblakoch, večný boj niekoľkých skupín, kolotoč podplácania, nekonečné známosti, bezodná protekcia, luxusný život… no nie až do konca. Tom Cruise kraľuje televíznej obrazovke a vďaka spoločnosti Bontonfilm si môžete vybrať, či si ho pozriete na DVD, Blu ray, alebo si s (takmer) neohrozeným hrdinom vyletíte do oblakov v bezkonkurenčnom 4K Ultra HD rozlíšení. Zážitok je zaručený. My sme vzhliadli film na Blu ray a kvalita obrazu i zvuku sú na úrovni, akú na tomto nosiči očakávate.

Na Blu ray nájdete tiež viac než polhodinu veľmi zaujímavých bonusových materiálov, medzi ktorými nechýbajú vynechané scény, niekoľko krátkych pohľadov do zákulisia nakrúcania a čo to sa dozviete i o skutočnom Barry Sealovi. Bonusy majú českú podporu v podobe tituliek.

Pavol Božík
85%

Réžia: Doug Liman
Hrajú: Tom Cruise, Domhnall Gleeson, Sarah Wright, E. Roger Mitchell, Jesse Plemons, Lola Kirke

Žáner: Skutočný príbeh / Akčný
Rok výroby: 2017 (svetová premiéra 29. septembra 2017)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2018
Formát: DVD / Blu ray / 4K Ultra HD
Celková dĺžka: 114 minút
Jazyková verzia: anglická, česká (a ďalšie)
Titulky (Blu ray): české (a ďalšie)
Bonusy: Vynechané scény, Nakrúcanie filmu, Rozhovory (Cruise & Liman), Skutočný Barry Seal a ďalšie