Lucie stále dokáže navŕtať šrouby do hlavy

Česká kapela Lucie je fenomén zložený z mimoriadnych osobností českej hudby. A hoci sa niekoľko rokov zdalo, že dni tejto formácie sú zrátané, kapela v ostatných rokoch vyrazila na dve veľkolepé koncertné šnúry. Záznam koncertu z roku 2014 vyšiel (ak sa nemýlim) na vôbec prvom hudobnom Blu ray československého interpreta a je dôkazom, že partii okolo Davida Kollera to stále výborne hrá a spieva a tiež, že aj u nás sa dá vyrobiť vynikajúci záznam.

Keď sa Lucie v roku 2014 vrátila na koncertné pódiá, bola to udalosť roka. Pre Slovákov výnimočná tým, že šnúra začala dvoma koncertmi na Slovensku, pre kapelu tým, že v Prahe sa im podarilo trikrát za sebou vypredať obriu O2 Arénu. Pre tých, ktorí tam boli i tých, ktorým sa to nepodarilo pripravila Česká televízia technicky mimoriadne kvalitný záznam, ktorý následne vyšiel na DVD a Blu ray a aj v tejto podobe ide o naozaj silný zážitok.

V rýchlosti pár technických detailov. Koncert bol zachytený na niekoľko desiatok kamier, ktorých záznam sa nakoniec použil pri finálnom zostrihu. Ten je vďaka množstvu záberov mimoriadne dynamický, svetovo kvalitný a dovolím si tvrdiť, že za takýto záznam by sa nehanbila ani jedna zo svetových hviezd. Toto má totiž naozaj svetové parametre. Perfektný je i zvuk a na domáce pomery je naozaj výnimočný. Okrem klasického stereo formátu je na Blu ray konečne i 5.1 stopa, ktorá bola pri záznamoch koncertných vystúpení domácich interpretov, ktoré doteraz vychádzali výlučne na DVD, vo väčšine prípadoch výnimkou.

Čo by sa asi tak dalo vytknúť koncertu, ktorý je vyskladaný z dvoch desiatok hitov, ktoré formovali československý pop-rock? Nič! Dvojhodinový program šliape ako švajčiarske hodiny a strieda sa v ňom hit za hitom, od ranných čias Lucie (Šrouby do hlavy), až po megahity, ktoré vznikali na posledných albumoch pred rozpadom kapely. Dohromady 24 trackov, pričom každý jeden z nich si bude divák pri obrazovke pospevovať s kapelou.

Lucie znie aj po rokoch výborne. Mohlo sa zdať, že pôjde o program pánov v najlepších rokoch, ktorí sa rozhodli vrátiť sa na scénu a ozývali sa hlasy, že pôjde o paródiu na seba samých. Omyl! Lucie je jednoducho legenda a pri sledovaní koncertu má divák pocit, akoby tie roky s prestávkou v spoločnom účinkovaní ani neboli. Týmto pánom to jednoducho ide. Pesničky sa nesnažili nijako prevratne upravovať, ponúkajú ich v prevažnej miere v podobe, akej ich fanúšikovia poznajú z albumov. Koller spieva ako Boh, na bubny osvedčenú zostavu dopĺňa Kollerov syn Adam a je jasné, že sa potatil. Svetová scéna a dokonalé nasvietenie robia zo záznamu zážitok aj po vizuálnej stránke.

Dvojhodinový koncert na Blu ray je doplnený o skoro polhodinový dokument Českej televízie, ktorý zaznamenáva prípravy koncertného turné. Sprievodcom v zákulisí je práve Kollerov syn Adam. A v globále možno iba konštatovať, že Lucie je fenomén, ktorý rokmi dozrel. Záznam ich koncertu o tom bez problémov presvedčí.

Pavol Božík
90%

Tracklist koncertu Lucie 2014
Amerika
Pohyby
Daniela
Lucie
Vona říká jó
Nech to stát
Srdce
Kengi
Mít tě sám
Laura
Utíkej
Noc
Zkamenělý dítě
Medvídek
Šrouby do hlavy
Lovec, střelec, doktor & vědec
Panic
Oheň
Černí andělé
Krev a R´n´R
Dotknu se ohně
Troubit na trumpety by se nám líbilo
Amerika

Réžia: David Sís
Účinkujú: David Koller, Robert Kodym, P. B. CH., Michal Dvořák, Adam Koller, Lenka Dusilová

Vydavateľstvo: Česká televize (distribuuje: Magic Box)
Rok vydania: 2015
Formát: Blu ray
Celková dĺžka: 122 minút (+26 minút dokument Making Of Megakoncert Lucie 2014)
Zvuková stopa: DTS-HD Master Audio 5.1 / DTS 2.0
Bonusy: Making Of Megakoncert Lucie 2014