Lukáš Vondráček si uctí Rachmaninova

Jeden z najuznávanejších českých klaviristov súčasnosti, Lukáš Vondráček vydá vo vydavateľstve Supraphon komplet Klavírnych koncertov Sergeja Rachmaninova, ktorý nahral so Symfonickým orchestrom hlavného mesta Prahy FOK pod vedením šéfdirigenta orchestra Tomáša Braunera. Spoločne tiež v Prahe vystúpia na slávnostných koncertoch pri príležitosti tohtoročného dvojitého výročia geniálneho skladateľa.

Málokedy je spojenie interpreta so skladateľom také silné, bytostné a nabité energiou. Keď dostal 15-ročný Vondráček pozvanie od Vladimira Aškenazyho a Českej filharmónie k prevedeniu Prvého Rachmaninova, mal už za sebou množstvo zahraničných koncertných a súťažných úspechov. O rok neskôr americké turné a Carnegie Hall. Vo svojich 29 rokoch (2016) triumfoval v Súťaži kráľovnej Alžbety v Bruseli s Tretím Rachmaninovom pod taktovkou Marin Alsop. Rachmaninov sa stal jeho erbovým skladateľom, láskou od prvého stretnutia.

Je vďačný nielen technikou, ale tiež všetkými kontrastmi, nedohľadnou škálou dynamiky. Čo viac si môžeš ako človek, ktorý je pohltený farebnosťou zvuku, priať? Je to čistá krása, hovorí Lukáš Vondráček, ktorého ku koncertnej interpretácii Rachmaninova pozývajú najvýznamnejšie orchestre a dirigenti sveta. So Symfonickým orchestrom hl. m. Prahy FOK pravidelne spolupracuje od roku 2017, odkedy býva hosťom orchestrálnych koncertov i klavírnych recitálov.

Dvojalbum, obsahujúci nahrávku Klavírnych koncertov a Rapsódií na Paganiniho tému Sergeja Rachmaninova (*1. 4. 1873 / †28. 3. 1943) dotiahnutú do posledného detailu, plnú emócií, farieb a kontrastov, vydáva Supraphon na 2CD i v digitálnych formátoch.

Klavirista Lukáš Vondráček (21. 10. 1986) patrí k umelcom, ktorí kráčajú od úspechu k úspechu. Prvýkrát verejne vystúpil v 4 rokoch. Ako 15-ročný debutoval s Českou filharmóniou. Ako 16-ročný mal prvé turné v USA a ako 17-ročný nahral svoj prvý sólový album. Celosvetové uznanie dosiahol vďaka mnohým medzinárodným oceneniam, predovšetkým víťazstvom v Súťaži kráľovnej Alžbety v Bruseli (2016) spolu s prvými cenami na medzinárodných klavírnych súťažiach v Hilton Head a San Marine a na medzinárodnej klavírnej súťaži Unisa v juhoafrickej Pretórii, ako i cenou poroty Raymond E. Buck Discretionary Award na medzinárodnej klavírnej súťaži Van Cliburn 2009. V uplynulých 10tich rokoch precestoval celý svet a spolupracoval s najprestížnejšími orchestrami Európy, Ameriky i Ázie. S recitálmi vystúpil v hamburskej Elbphilharmónii, v bruselskom Flagey, lipskom Gewandhause, vo viedenskom Konzerthause, v amsterdamskom Concertgebouw a na renomovaných festivalech Menuhin Festival Gstaad, PianoEspoo vo Fínsku, Pražská jar či Klavírny festival v Lille.