Marie Rottrová je Lady Soul

Marie Rottrová je na českej hudobnej scéne nespochybniteľným fenoménom. Jej charizma, nezameniteľný spevácky prejav a energia, ktorá z nej na koncertoch vychádza, očarili už niekoľko generácií poslucháčov. Špeciálnou kapitolou v jej tvorbe a zásadnou srdcovou záležitosťou je tzv. černošská hudba. Svojou jedinečnou interpretáciou žánrov ako sú soul, blues, gospel či black dance music si napokon právom vyslúžila prezývku Lady Soul. A práve pod týmto názvom vydala vo vydavateľstve Supraphon kompiláciu svojich 21 najobľúbenejších soulových skladieb.

Soul bola úplne iná hudba, než akú som dovtedy počúvala, úplne ma okúzlila, bola plná emócií, ale tiež veľmi ťažká na spievanie. Tak som to začala skúšať a samú ma prekvapilo, že mi to ide. Dostala som v Ostrave šancu spievať každú nedeľu na čajoch, a tak sme tam začali hrať soulovú muziku, spomína Marie Rottrová na svoje začiatky, ktoré sa datujú do druhej polovice šesťdesiatych rokov.

Asi najzásadnejší vplyv na jej rannú soulovú tvorbu malo počúvanie stanice Radio Luxembourg, ktoré ju inšpirovalo k vlastnej oduševnelej interpretácii. Najskôr na spomínaných čajoch, a o niečo neskôr už i v rozhlasovom štúdiu spoločne s kapelami Majestic a Flamingo. Práve v štúdiu Čs. rozhlasu Ostrava a tiež v pražskom Studiu Dejvice boli nahrané prvé supraphonské single a albumy, ktoré jej priniesli veľkú reputáciu a umožnili vznik prezývky Lady Soul.

Hoci Marie Rottrová postupne túto skvelo zvládnutú, ale časom predsa len mierne limitujúcu hudobnú formu sčasti opustila, rada sa k nej počas svojej kariéry priebežne vracia, čoho dôkazom je jej obsiahly soulový repertoár. Jeho pomyselné best of teraz nájdeme na albume Lady Soul, ktorý starostlivo zostavila sama. Ako ale priznáva, výber to nebol jednoduchý: Bolo pre mňa celkom ťažké vybrať 21 pesničiek, všetky sa na CD nedostali, ale myslím, že tie zásadné soulové pesničky tam sú. Nahrávky vznikli  v období 1969-1990, takže sú medzi nimi značné zvukové rozdiely, preto som ich zoradila postupne, ako vznikali.

Medzi vybranou dvadsaťjednotkou nájdeme všetky dôležité súčasti úspešnej kariéry Marie Rottrovej. Pesničky s mohutnou energiou, výbornými českými textami zahraničných predlôh a vydarenými domácimi príspevkami z okruhu kapely Flamingo / Plameňáci, ale trebárs tiež z pera Jaroslava Wykrenta. Pesničky, ktoré vždy zaujmú expresívnym a dokonale frázovaným spevom i značnou dávkou nepredstieraného zážitku.

Nechýbajú samozrejme ani tie, ktoré sú najobľúbenejšími Marie Rottrovej. Sú to všetky veci z repertoáru Arethy Frankin, ktorú som naozaj  obdivovala, obzvlášť blízka je mi pesnička Kdo má rád s  českým textom Jiřiny Fikejzovej, odhaľuje speváčka soulové skladby, ktoré sú jej srdcu najbližšie.

Niektoré z nich iste zaznejú i na jesennom turné desiatich koncertov. Na každom jesennom koncerte budeme CD Lady Soul krstiť, a spoločne s mojím hosťom Petrom Němcom zaspievame blok starých soulových piesní, dodáva ku koncertom Rottrová. V rámci jesenného turné sa zastaví aj na Slovensku, konkrétne v Košiciach (01.12.), Dubnici nad Váhom (02.12.), Nitre (03.12.), Nových Zámkoch (10.12.) a v Bratislave (17.12.).