Panoptikum sveta umeleckého

Zdroj foto: youtube.com

Dnes štartuje Eurovision Song Contest, bez Slovenska, samozrejme, opäť, za to s Českom plným nádejí. Ben Cristovao je tohtoročným želiezkom v ohni a vo štvrtok sa dozvieme, či sa mu podarí postúpiť do finále a v sobotu snáď budeme môcť sledovať, ako sa mu po mimoriadnych úspechoch Mikolasa JosefaLake Malawi v predošlých rokoch, bude dariť vo finále. Samozrejme, držíme palce! (Semifinálové kolá z holandského Rotterdamu vysiela Česká televízia na svojom druhom programe v utorok a vo štvrtok o 21. hodine a finále na prvom programe v sobotu, v rovnakom čase.)

Prečo to však spomínam v spojitosti s vystúpením Years & YearsEltona Johna na tohtoročnom Brit Awards, ktoré s Eurosongom nemá nič spoločné? Pretože, keď si tých necelých päť minút pozriete, tak to v mnohom Eurosong pripomína, takže ak niekto nad excentrickými vystúpeniami na najväčšom sviatku hudby ohŕňa nosom, tak vedzte, že uletieť vedia i kultové mená hudobnej scény.

Years & Yeras v spojení s Eltonom Johnom pripravili cover verziu hitu dvojice Pet Shop Boys, It´s A Sin, piesne, ktorá v júni oslávi 34 rokov od momentu, čo zaútočila na najvyššie priečky hitparád. Prečo siahli práve po tejto skladbe netuším, keďže ani song, ani album na Actually, na ktorom pesnička vyšla, a ani jeden člen dua Pet Shop Boys neoslavujú žiadne jubileum.

V každom prípade však uznávam, že pripravili cover, v ktorom s absolútnou pokorou a úctou vzdávajú hold pôvodnému hitu a týmto spojením dokazujú, akou generačne nadčasovou tá skladba je. Elton John má neuveriteľných 74, na jednom póiu už stál naozaj s kadekým (Eminem, Blue), Olly Alexander Thornton vystupujúci pod pseudonymom Years & Years má 30, niekde medzi nimi sa vekovo pohybujú Neil Tennant (66) a Chris Lowe (61) z Pet Shop Boys. Cover si zachoval základné prvky pôvodnej skladby, čím súčasní interpreti vzdali hold genialite pôvodných autorov a zároveň znie súčasne, až nadčasovo. Spojenie hlasov súčasných interpretov je dokonalou kombináciou, pri ktorej behá mráz po chrbte. Dovolím si tvrdiť, že Elton sa v tejto dokonalej súčasnej produkcii priam vyžíva a užíva si to.

Na odovzdávaní cien Brit Awards už sa udialo všeličo, predviedla sa tam nejedna dych berúca šou (Madonna by vedela rozprávať). V tomto prípade ide však o vzdanie holdu dokonalej šou a fungujúcemu biznisu. Sú tam odkazy na Michaela Jacksona (Thriller), sú tam odkazy na Najväčšieho Showmana (Greatest Showman), keď za Olly Alexandrom stoja tri nymfy, pripomína to Svobodovho Draculu, i keď títo páni netušia, čo a kto to bol 😊, ale je to milá náhoda. Takéto šou milujem. Nech sú akokoľvek gýčové, akokoľvek prvoplánové a komerčné, je to zážitok. Tak strašne potrebujem ísť na živý koncert, na dobrý živý koncert, na veľkú šou. Maximálne som si to uvedomil práve pri tomto vystúpení. Vďaka zaň, páni!

Pavol Božík