Marika Gombitová nadchla Pražanov viac, ako ktorákoľvek svetová hviezda

Marika Gombitová s dvorným textárom Kamilom Peterajom v roku 1994 (Foto: Patrik Španko)

Na začiatok roka pripravila ikona slovenskej populárnej hudby, legendárna speváčka Marika Gombitová, dva koncerty v pražskej O2 aréne. Pred pár dňami vo vypredanej najväčšej hale v Česku predstavila vynikajúcu šou svetových parametrov, na ktorej predstavila najväčšie hity, mnohé v netradičných úpravách, dve celkom nové piesne a priviezla emócie, o ktorých sa v Česku diskutovalo niekoľko dní po koncerte. Nasledujúci koncert sa uskutoční 30. januára.

Príbeh Mariky Gombitovej je, dá sa povedať, verejne známy. Má mnoho odtieňov, ale pre mňa najviac rezonuje a vystupuje do popredia jej vnútorná sila spojená s veľkým talentom. Spočiatku to bolo krehké zlatovlasé dievča s nádherným laserovým hlasom, neskôr vynikajúca skladateľka, ktorá si dokázala sama napísať skvelé melódie, a dnes je to zrelá osobnosť, ktorá neuveriteľným spôsobom prekonala svoj zdravotný handicap a napriek obmedzeniam pôsobí na pódiu kúzelne ako veľká popová diva, hovorí exkluzívne o speváčke jej dvorný textár, ikonický Kamil Peteraj.

Marika je až neuveriteľne skromná, v súkromí nepôsobí vôbec ako hviezda. Ale čím viac sa blíži k mikrofónu, tým viac tú osobnosť začínate cítiť. S Marikou som spolupracoval prakticky od začiatku jej kariéry a viem, ako sa vyvíjal jej talent a schopnosť zažiariť. Hneď pre niekoľko generácií sa stala speváčkou ich životov a jej emocionálne ľudské posolstvo presahuje hranice bežného popu. Môžem povedať, že si ju nesmierne vážim za to, ako táto krehká žena prekonala svoje vlastné Himaláje a naplnila svoj osud skutočne vrchovatou mierou. Koncerty v Prahe pre ňu budú krásnym finále jej speváckej kariéry, pokračuje legendárny textár a dodáva, aké výnimočné je pre Mariku Gombitovú české publikum: Od samých začiatkov Marika dostávala od českých fanúšikov tie najúžasnejšie impulzy, v Čechách a na Morave viac ako doma.

Marikin prvý pražský koncert bol vypredaný do posledného miesta a speváčka sa počas dva a pol hodinovej šou predstavila v dokonalej forme. Jej vystúpenie mimoriadne pozitívne rezonovalo v médiách i medzi nadšenými fanúšikmi.

Jan Adam
(redakčne upravené)