Marpo vydáva album Backwoods Bred

Vizuálom vťahuje do atmosféry seriálu True Detective a kombináciou rapu, country a bluesu ponúka nezabudnuteľný hudobný zážitok. Marpo je výrazný solitér českej hiphopovej scény, ale aj mainstreamu. V roku 2018 vydal svoj doposiaľ posledný a zároveň najúspešnejší album Dead Man Walking, s ktorým ako TroubleGang vypredali pražskú O2 arénu.

Začiatkom prázdnin tento 36-ročný rapper vydal nový projekt, ktorý je mixom rapu, country a blues. Na albume pracoval viac ako rok a jeho fragmenty sa nakrúcali mimo iného aj v americkej Louisiane a Mississippi. Temná miestna atmosféra dokonale zrkadlí náladu celého albumu a umelca. Backwoods Bred pomyselne nadväzuje na Dead Man Walking, čo dokazuje blízka a nielen producentská spolupráca Marcusa TranaClinta Murphyho. Veľká pozornosť sa dostala aj bookletu albumu.

Album vznikal na diaľku. Marpo prezradil, že Clint mal priletieť z Anglicka, ale česká strana mu kvôli reštrikciám nedovoľovala vstup do krajiny, takže pracovali štýlom zdieľania obrazovky laptopu a album sa tvoril počas video hovorov. Prvou ochutnávkou albumu sa stal track Hillbilly, ktorým dal Marpo najavo, akým smerom sa bude nový album uberať. V druhom singli Bad Man, ktorý má na konte viac ako 408 tisíc vzhliadnutí na Youtube, sa vyspovedal Bohu a v treťom tracku Sinner sa stal hriešnikom. Teraz spolu s albumom vydáva videoklip V plamenech.

Je to zmeska rapu, country a bluesu. S Marcusom sme na tom veľa makali, ladili každý detail, ale to vo svojich tlačovkách vraví každý. Ja budem rád, keď to ľudia posúdia sami, vraví Marpo a pochvaľuje si spoluprácu. Marcus je obrovský producentský talent a má neskutočné cítenie. Sme prepojení ako bratia. Myslím, že nám to funguje skvele.

Album Backwood Bred mapuje viac ako rok intenzívnej práce. Musím uznať, že ten časový rozostup funguje skvele, pretože sme sa k niektorým trackom vracali a doaranžovávali ich, keď sme to po troch mesiacoch cítili trochu inak, približuje tvorbu raper.

Marpovi sa vie, že je milovníkom Floridy a tepla. Teraz mu počarovala práve krajina Louisiany a Mississippi, kde sa zároveň podarilo nakrútiť videoklipy a nafotiť vizuály k albumu. Natáčalo sa na rovnakých miestach, kde točil Woody Harrelson a Matthew McConaughey, vraví Marpo, ktorý plánuje temnú atmosféru amerických miest priniesť fanúšikom i na pódiá.

Hudobne Ota Petřinu aka Marpa najviac ovplyvnil jeho otec, ktorý bol znamenitý skladateľ a rešpektovaný gitarista. Nemal však rád rap a o to viac je teraz Marpo na hudbu, ku ktorej dospel, hrdý. Mal som krízu tvoriť. Po tom, ako sme v O2 aréne vystrelili až medzi popových umelcov a do mainstreamu, sa mi to nejako strašne znechutilo. Šoubiznis. Potom krachol Eden a bol koniec. Ale urobili sme prvý song Bad Man a ja som zase našiel tú chuť, drive a lásku k hudbe. Vypísal som sa z toho, popisuje posledné obdobie Marpo.