Supraphon vydáva inšpiratívny príbeh bývalej prvej dámy USA ako audioknihu

Malá Michelle Robinsonová vyrastala v južnej časti Chicaga, bývala v spoločnej izbe s bratom Craigom a hrávala sa s ním v neďalekom parku. Jej rodičia Fraser a Marian Robinsonovci ju odmalička viedli k nebojácnosti a otvorenosti. Postupne ju život zavial cez internát Princetonskej univerzity, kde prvýkrát pocítila, aké to je byť jediná černoška v prednáškovej aule, až do preskleného kancelárskeho vežiaku na post vysoko postavenej firemnej právničky. Práve tam sa v jedno letné predpoludnie objavil tiež študent práva Barack Obama.

V knihe Môj príbeh Michelle Obamová opisuje prvé roky svojho manželstva, kedy sa snažila zladiť prácu a rodinu so strmo stúpajúcou politickou kariérou svojho muža. S gráciou, humorom a úprimnosťou ponúka sugestívny pohľad do zákulisia tých chvíľ, kedy jej rodina prelomovým spôsobom vstúpila na svetovú scénu, i na osem historických rokov, ktoré prežila v Bielom dome. Na to, ako sa postupne zoznamovala so svojou krajinou a jej krajina sa zoznamovala s ňou.

Michelle Obamová nás vo svojich spomienkach nechá nahliadnuť do duše jedinečnej, priekopníckej osobnosti, ktorá sa snaží žiť nearanžovaný život a svoje sily i hlas prepožičiava do služieb vyšších ideálov. Sama k tomu poznamenala: Keď som písala Môj príbeh, bol to pre mňa hlboký osobný zážitok. Úplne prvýkrát som mala priestor sa otvorene zamyslieť nad svojou neočakávanou životnou dráhou. V tejto knihe hovorím o svojich koreňoch, o tom, ako malé dievča z chicagskej South Side našlo vo svojom hlase silu a dokázalo túto silu odovzdať iným. Dúfam, že moja osobná cesta bude čitateľov inšpirovať k tomu, aby v sebe našli odvahu a stali sa tým, kým túžia byť.

Supraphon vydal audioknihu Michelle Obamová – Môj príbeh na 2CD-MP3 a v digitálnych formátoch. Vo zvukovej podobe sa interpretke Zuzane Stivínovej podarilo stať sa akoby autorkiným druhým ja, takže presvedčivo a s invenciou rozpráva jej zaujímavé životné osudy. Kniha je veľmi osobná a úprimná. Ako autorka sama. Myslím, že to je pre ňu len začiatok, uviedla Zuzana Stivínová a ešte doplnila, čo bolo pri nahrávaní najväčším orieškom: Bol to jej objem, nikdy som nebola rýchločitateľ. Smutné pasáže sú vždy výzva. A keď tam boli rôzne mená, tak sa mi často zamotal jazyk, ale bola to krásna práca. Zuzana Stivínová žila niekoľko rokov so svojou rodinou v USA. Na otázku, čo ju v tejto súvislosti v knihe zaujalo a bolo zároveň povedomé, hovorí: Vlastne sa mi dosť vecí a ľudí vďaka tejto knihe objasnilo. Vyzerá to, že kniha vyšla v pravý čas, ale myslím, že pre túto knihu by bol ten pravý čas vždy.