Poznáme filmového Nepelu

Pred časom Slovensko obletela správa, že sa chystá natáčanie filmu o fenomenálnom slovenskom krasokorčuliarovi Ondrejovi Nepelovi. Tvorcovia vtedy predstaviteľa športovej legendy ešte len hľadali, teraz vyšlo najavo, že Ondreja Nepelu v pripravovanom filme stvárni mladý slovenský herec Adam Kubala, známy najmä zo seriálovej televíznej produkcie. Pre Adama pôjde o jeho vôbec prvú filmovú úlohu. Natáčanie sa začne budúci rok v novembri.

Prvé účinkovanie vo filme a hneď veľká, možno aj životná úloha. Takýto nástup na strieborné plátna sa nepodarí len tak hocikomu. Z prvej zverejnenej fotografie z kamerových skúšok je zrejmé, že talentovaný mladík Adam Kubala sa na Ondreja Nepelu veľmi podobá a ostáva len veriť, že úloha legendárneho krasokorčuliara bude preňho znamenať úspešný začiatok filmovej kariéry.

Herec, ktorý má doteraz za sebou najmä detské úlohy v seriáloch Rodinné prípady, Superhrdinovia či Červené pásky, si vo filme s pracovným názvom Nepela: Cesta za slobodou zahrá po boku hereckej legendy Jany Nagyovej. Tá vo filme stvárni nemenej legendárnu krasokorčuliarsku trénerku Hildu Múdru (rod. Hildegarda Klimpel), ktorá trénovala Ondreja Nepelu dlhých 15 rokov. Medzi jej zverencov patrili okrem neho napríklad aj Hana Mašková či Jozef Sabovčík. Pre predstaviteľku kultovej Arabely bude táto rola znamenať úspešné pokračovanie v znovurozbehnutej hereckej kariére. Jana Nagyová si totiž od herectva dala pauzu takmer na 30 rokov a len nedávno sa vrátila do filmového sveta. Zahrala si kráľovnú v rozprávke Jana Budařa Princ mamáčik, ktorá príde do slovenských kín už koncom októbra.

Pre Janu Nagyovú znamená rola Hildy Múdrej podľa jej vlastných slov splnenie detského sna. Od detstva túžila stať sa krasokorčuliarkou. V rodnom Komárne však na tento šport nemala vhodné podmienky a po presťahovaní sa do Bratislavy už bola na profesionálnu dráhu krasokorčuliarky pristará. Môj detský sen sa mi však napokon splní. Nebudem hrať síce krasokorčuliarku, ale trénerku Hildu Múdru, najpopulárnejšiu trénerku krasokorčuľovania nielen v bývalom Česko-Slovensku, ale aj vo Švajčiarsku či v Taliansku. A potom neverte na zázraky. A to ani nemám čarovný prsteň, uviedla so smiechom sympatická herečka. Zaujímavosťou je, že syn Hildy Múdrej, Pavol Múdry, poskytol na nakrúcanie skutočné oblečenie svojej zosnulej mamy. Premena Jany Nagyovej na slávnu trénerku tak bude maximálne autentická.

Film Nepela: Cesta za slobodou má zachytávať kritických 24 hodín v živote Ondreja Nepelu. Film bude intenzívnou osobnou drámou mladého muža, ktorý po rokoch svedomitej reprezentácie svojej vlasti túži po jedinej veci – opustiť zlatú klietku ČSSR a byť slobodný. Chce žiť a milovať bez strachu, že odhalenie jeho sexuálnej orientácie z neho urobí devianta a rozdrví na prach všetko, čomu zasvätil svoj život. Lenže práve vo chvíli, keď je najzraniteľnejší, naňho režim začína stupňovať tlak a neváha použiť ani tie najšpinavejšie zbrane na to, aby Ondreja prinútil podriadiť sa nekompromisnému ultimátu. Film zachytáva všetky kľúčové okamihy, ktoré divákom vysvetlia, prečo sa na zrnitých záberoch zo svetového šampionátu v krasokorčuľovaní z roku 1973 v Bratislave Ondrej Nepela neteší z titulu majstra sveta, hoci to bol jeho životný triumf.

Nápad na sfilmovanie tejto témy som nosil v hlave už niekoľko rokov, hľadal som však spôsob, ako vyrozprávať filmový príbeh Ondreja Nepelu a sprostredkovať divákom jeho hlavný odkaz. Chcel by som natočiť film, ktorý bude svojím presahom medzinárodne zrozumiteľný, ktorý sa neopiera o detailnú znalosť vtedajších čias, ale ktorý je vnútorne silný a svojím posolstvom má čo povedať aj ľuďom 21. storočia, prezradil režisér a producent film Nepela: Cesta za slobodou Jakub Červenka.