Muzzikanti nadchli hudbou ešte pred premiérou filmu

Jaromír Nohavica vo filme Muzzikanti

Tak tomu sa hovorí nakladačka! Album, ktorý nepokazí žiadnu zábavu, či sa rozoznie na dedinskej tancovačke, svadbe, alebo firemnom žúre. Skladačka piesní z filmu Muzzikanti by nemala chýbať v prehrávači žiadneho ozajstného hudobného fanúšika. Ak bude podobný i film, tak prichádza zrejme niečo, čo sa v rebríčku mojich obľúbených projekcií dostane veľmi, veľmi vysoko.

O čom bude film, ktorý sa v slovenských kinách objaví 23. februára? Podľa slovenského distribútora, filmovej spoločnosti Continental Film pôjde o film plný pesničiek od folklórnych koreňov až po mladú rockovú súčasnosť, odohrávajúci sa na česko-slovensko-poľskom trojmedzí, drsnom, ale pôvabnom kraji Těšínskeho Sliezska, kde má slovo chlapa stále svoju silu, pôvab žien priťahuje od nepamäti a hudba má svoje nezastupiteľné miesto. Magický kraj pre zdanlivo obyčajné a predsa niečím osobité a hlbokou ľudskosťou pretkané príbehy s dobrým koncom.

Na režisérsku stoličku sa posadil Dušan Rapoš, medzi hercami nechýba Eva Vejmělková, asistovať jej budú Pavel Kříž (ako drsný rocker Izzy), Martin Dejdar (hasnúca popová hviezda), Maroš Kramár, Markéta Konvičková, či Jaromír Nohavica. Soundtrack s 21 pesničkami vyšiel už koncom minulého roka a v podstate je to nakladačka, ktorá dokáže žiť svojim vlastným životom aj bez filmu.

Dôvod je veľmi jednoduchý. Na albume sa totiž objavujú interpreti, ktorých poznáme s absolútne iných polôh a predstava, že Marta Jandová, či Peter Cmorik pričuchli k folklóru je na jednej strane dosť bizarná, no výsledok je excelentný. Balady, popové pesničky, ľudová zábava, to všetko sa nachádza na jednom mieste a tá žánrová pestrosť napodiv absolútne neprekáža. Práve naopak, maximálne prekvapuje.

Na albume sa zišli interpreti z troch krajín. Zoznam je naozaj neskutočný – Jaromír Nohavica, Peter Cmorik, Marta Jandová, skupina Doga, Markéta Konvičková, Halina Mlynková (do roku 2003 speváčka mimoriadne úspešnej poľskej kapely Brathanki, ktorá už v tej dobe spájala folklórnu muziku s modernými tónmi a hitmi ako Czrwone korale, Siebie dam po ślubie, W kinie, w Lublinie – kochaj mnie, ktoré sa dodnes hrajú v poľskom éteri), Pavel Callta, Kollárovci, Martin Dejdar a ešte pár mien. Kombinácia, ktorá by človeku neprišla na um.

Petr Šiška (Petarda Production) a Lešek Wronka (z Ewy Farnej urobil divu, momentálne sa ich profesionálne cesty rozišli) sú však známi svojimi na prvý pohľad divokými nápadmi, ktoré napokon končia veľkým úspechom. Netuším, ako dopadne film, z kompilácie piesní z neho som však odpadol. Toľko pozitívnej energie a toľko prekvapení v čase, keď má bežný hudobný konzument pocit, že aj tá hudba už stagnuje, to je unikát. A je mi úplne jedno, že Dejdar s Konvičkovou spievajú čosi ako toľko na jednej strane zatracované a na druhej strane Poliakmi milované Disko Polo. Nevadí.

Však na druhej strane je tu predsa Nohavica, ktorý podáva tradične nadštandardný výkon a Peter Cmorik, ktorý prekvapuje každým jedným príspevkom, pričom jeho kombinácia s Kollárovcami v piesni Hej sokoly je podľa mňa vrcholom celej nahrávky, pričom navyše nadchýňa aj Cmorikova poľština, s ktorou sa na 40 miliónový trh snažilo preraziť už niekoľko slovenských umelcov, no až Cmorik v tejto polohe pôsobí absolútne prirodzene.

Album vyšiel zabalený v nádhernom digipackovom obale s excelentnou portrétovou kresbou, ktorej dominuje Jarek Nohavica. Pribalený je obsiahly booklet s textami piesní a filmovými fotografiami. Aj po technickej stránke je nahrávka výborná a v štúdiu Daniela Hádla vo Vyžlovke vznikol excelentný finálny mix. Myslím, že okrem mňa a susedov, ktorí kombináciu nepochybne počuli, si ju užíval aj prehrávač. Ohromné prekvapenie a v hudbe mám také veľmi rád.

Pavol Božík
85%

Vydavateľstvo: Petarda Production, a. s.
Rok vydania: 2016
Celkový čas: 63 minút
Počet piesní: 21