Michael Bublé o pár dní po rokoch opäť zaspieva v pražskej O2 Arene

Michael Bublé v Prahe v roku 2014 (Autor foto: Jiří Krušina)

O tom, ako veľkou hviezdou štyridsaťštyriročný kanadský spevák a skladateľ Michael Bublé je, svedčia mená veľkých hviezd svetového šoubiznisu, s ktorými naspieval duet. Za všetkých spomeňme aspoň Elvisa Presleyho, Tonyho Bennetta, Paula Anku, Barbru Streisand, Barryho Gibba z Bee Gees, Roda Stewarta, Bryana Adamsa, Robbieho Williamsa, Dianu Krall alebo americkú herečku Reese Witherspoon. Od chvíle, keď pred šestnástimi rokmi vydal svoj prvý album nazvaný Michael Bublé, sa stal celosvetovou hviezdou prvej veľkosti a predal sedemdesiatpäť miliónov platní. A to je v dnešnej dobe, keď sa hudba väčšinou sťahuje, čo povedať.

Michael Bublé pochádza z mesta Burnaby v kanadskej Britskej Kolumbii. Má dve mladšie sestry a je jediným synom svojich rodičov, ktorí sú taliansko-chorvátskeho pôvodu. Spolu s dedom a s otcom Lewisom, ktorý sa živil ako rybár špecializovaný na odchyt lososov, bol Michael Bublé od detstva zapáleným fanúšikom hokeja. Dokonca sníval o tom, že sa raz stane profesionálnym hráčom hokejového klubu Vancouver Canucks, ktorý dnes hojne podporuje, a od roku 2008 je jedným z vlastníkov hlavného hokejového tímu. Hrdinami jeho detstva, ako sám hovorí, ale neboli iba hokejisti, ale aj spevák Bing Crosby. Jeho album Biele Vianoce si zamiloval a Vianoce sa v miliónoch iných domácností po celom svete, jednoducho neobišli bez jeho piesní.

Príbeh rýchleho štartu tohto mladého muža je takmer neuveriteľný. Keď v roku 2000 na svadbe dcéry bývalého kanadského premiéra počul v Bublého podaní slávneho Mackie Messera v súčasnosti asi najúspešnejší hudobný producent na svete David Foster, ktorý skutočne na čo siahne, mení na zlato, bolo o osude mladého speváka rozhodnuté. Michael Bublé zanechal spievanie swingových evergreenov na zaoceánskych lodiach, na ktorých podľa neho bolo najlepším zvádzanie vnučiek penzistov, ktorí sa na nich plavili, a s Fosterom sa hneď začali baviť o nahrávaní prvého albumu. Na ten si napokon musel počkať tri roky, počas ktorých sa učil spievať u Paula Anku. Aj vďaka nemu sa v Bublého repertoári viac ako vydarene mieša pop, swing, jazz, soul a ďalšie hudobné štýly. Bublé, ktorý nemá repertoár zacielený na teenagerov, a napriek tomu si ich získal, má všetko, čo má skutočná popová hviezda mať. Skvele spieva, dobre vyzerá, je zábavný a je len otázkou času, kedy sa presadí v Hollywoode.

Veľkým hitom sa v roku 2005 stala pieseň Los. Vznikla v Taliansku a Bublé sa jej prostredníctvom vyrovnával s rozchodom so svojou dlhoročnou priateľkou, herečkou, tanečnicou a speváčkou Debbie Timuss. Medzi dôležité ženy jeho života patrí aj britská herečka Emily Blunt, s ktorou žil tri roky. Pieseň Have Not Met You Yet napísal o svojej žene, argentínskej herečke a modelke Luisana Lopilato, a moci žien vo svete. Je aj o jeho sestrách, matke, babičke. Proste o ženách všeobecne. Luisianu Lopilato si Bublé vzal v marci 2011 v Buenos Aires a majú dvoch synov – šesťročného Noaha a trojročného Eliasa – a ročné dcéru Vidu. V roku 2016 sa manželia Bubléovi dozvedeli zdrvujúcu správu. Ich vtedy trojročnému synčekovi Noahovi diagnostikovali rakovinu pečene a musel podstúpiť štvormesačnú chemoterapiu. Rodina sa kvôli tomu presťahovala na čas do Spojených štátov a obaja manželia ukončili svoje kariéry. Keď vlani vydal album Love, vyhlásil: Existujú tri dôvody, prečo som chcel urobiť tento album. Po prvé, pocítil som hlbokú vďaku, hlbšiu, než môžem vysvetliť, k miliónom ľudí po celom svete, ktorí sa za nás modlili a ukázali nám súcit. To mi dalo vieru v ľudstvo. Po druhé, mám rád hudbu a cítil som, že musím pokračovať v odkaze svojich hudobných idolov. A za tretie, pretože keby svet skončil – a ako tak sledujem politické nepokoje v Amerike a v Európe, tak skutočne hrozí, že sa všetko rozpadne – nikdy nebol lepší čas pre hudbu. Urobil som dokonalú nahrávku a teraz môžem odísť na úplnom vrchole.

Neodišiel, je späť. Konkrétne na turné čítajúcim 103 koncertov. V jeho rámci vystúpi už 17. septembra v pražskej O2 Arene v sprievode svojho takmer 40-členného big bandu. Keď v Prahe koncertoval pred piatimi piatimi rokmi prvý raz, nenechali si jeho koncert ujsť Karel Gott, Helena Vondráčková, Hana Zagorová, Štefan Margita, Jitka Zelenková, súrodenci Adéla a Dalibor Gandíkovci, Jiří Langmajer, Vojtěch Dyk, Jan Maxian, či Ján Smigmator.