Michal Horák laškuje s lamou

Čoraz populárnejší český pesničkár Michal Horák má zaručený recept, ako nepodľahnúť melanchólii aktuálnych jesenných dní. Aktuálne vyšiel jeho nový album Ideální čas se nezbláznit, na ktorý nadväzuje koncertná šnúra, v rámci ktorej obľúbený pesničkár zavíta 9. novembra aj do Bratislavy. 

Aby čakanie na nový album i na turné ubehlo veselšie a rýchlejšie, Michal naservíroval malé hudobné predjedlo – singel Není to divný, v ktorého klipe si po jeho boku zahral okrem iného i vzácny hosť zo zvieracej ríše.

Je fakt, že lama v klipe nie je úplne štandard, ale keď nám režisér Vláďa Špička oznámil, že fráza z pesničky – dole na baru se dějí věci, které povýšily laťku bizáru –  sa dá najlepšie vyjadriť ideálne veľkým zvieraťom, mali sme jasno. Lama bola podľa pani chovateľky vraj veľmi spokojná, počas natáčania sa uvoľnila dokonca viac, než sme plánovali. Našťastie bez trvalých následkov na podlahe, komentuje držiteľ titulu Objav roka v ankete popularity Český slávik 21 herecký angažmán ťavy Južnej Ameriky v klipovej novinke Není to divný, kde v možno trochu prekvapivej úlohe uvidíte napríklad aj šampióna Oktagonu v strednej váhe Patrika Kincla.

Není to divný je po jarnej gangsterke Síť záchranná (feat. Trocha Klidu) a hravom lyric videu V harmonii, poukazujúcom na Michalovu záľubu v hudobnej teórii, v poradí treťou ochutnávkou z albumu, na ktorom sa – ako doposiaľ zverejnené skladby naznačujú – mladý pesničkár hudobne i tematicky posúva na ďalšiu úroveň i k ešte väčšej pestrosti.

Písanie tohto albumu bolo pre mňa úplnou novinkou, pretože som rok skladal pesničky do šuflíka a z tých tridsiatich som nakoniec vybral 14 finalistov. Do toho celého ma nahovoril Jenda Vávra, kamarát a producent, ktorý bol schopný nasmerovať ma v tvorbe mimo môjho štandardného uvažovania, a práve to mi príde na tom albume to najcennejšie. Osvedčený producent, zvukový majster a talentovaný muzikant so zmyslom pre absolútny detail Filip Vlček tomu už len nasadil korunu. Navyše pri nahrávaní bola vždy ohromná zábava, a hoci to trvalo dlho a nie vždy to bolo jednoduché, bolo to prosto parádne. A myslím, že je to z tých nahrávok aj cítiť, približuje pesničkár prácu na svojom treťom albume, ktorý nadväzuje na predchádzajúce štúdiovky Michalovo cédéčko (2019) a Michalbum (2021).

Očividná hudobná vyzretosť ide ruka v ruke s témami nových, starostlivo vybraných autorských skladieb. Michal Horák sa v nich hrdo hlási k tradícii českého pesničkárstva, pri čom okrem remeselného majstrovstva nezabúda ani na svoj typický cit pre nadhľad, sympatickú civilnosť a autentický humor. Čím sme starší a pribúdajú nám povinnosti, tým nám logicky ubúda voľný čas na to, čo nás proste len baví a pri čom sa uvoľníme. No a časom to môže nabrať na obrátkach a dospieť do bodu, kedy človek už nemôže ďalej. Bohužiaľ mám vo svojom veľmi blízkom okolí pár ľudí, ktorí to s prácou jednoducho prehnali, možno práve preto, že sú skvelí a chcú všetkým pomôcť. A v tejto myšlienke sa nesie i celý album Ideální čas se nezbláznit, pri ktorom by si poslucháč mal jednoducho len odpočinúť a zapremýšľať. Syndrómu vyhorenia sa venuje titulná pieseň s Kubom Rybom – ten k tomu totiž tiež má čo povedať a bola radosť s ním pesničku dávať dohromady, dodáva mladý pesničkár, ktorého hviezda stále stúpa.