Michal Horák ukončil relatívny pokoj

Zdá sa vám, že okolo čoraz populárnejšieho českého pesničkára Michala Horáka bolo v poslednej dobe až podozrivé ticho? Relatívny pokoj bol v skutočnosti predzvesťou blížiacich sa veľkých vecí. Držiteľ titulu Objav roka v ankete Český slávik s humorom jemu vlastným odkazuje, že už čoskoro zníži potenciál tohtoročných jesenných depresií na minimum novým albumom Ideální čas se nezbláznit a koncertnou šnúrou Ideální čas na turné, v rámci ktorej v novembri zahrá aj v Bratislave.

Celý album vznikal pre mňa celkom novým spôsobom. Písal som ho viac než rok a z každej novej piesne som mal takú radosť, že ma museli všetci silou-mocou držať, aby som ich hneď nezverejnil. To sa ale nestalo a ja som mal po necelých dvoch rokoch zhruba 30 piesní, z ktorých som vybral 14 podľa mňa najlepších, prezrádza Michal Horák o svojom treťom albume Ideální čas se nezbláznit, ktorým v septembri tohto roka nadviaže na svoje predošlé albumové počiny Michalovo cédéčko (2019) a Michalbum (2021).

Ako naznačujú jeho slová vyššie i úspešný jarný singel Síť záchranná, obľúbený český pesničkár sa na novinke hudobne i tematicky posúva na ďalšiu úroveň a k ešte väčšej pestrosti. Na albume sa podarilo obsiahnuť v podstate všetko, čo ma baví – od country a folku cez jazz, swing, funk, gospel až po rock či cimbalovku. Dokonca som sa v jednom songu vybláznil na vocoderi. A vďaka geniálnym muzikantom a supervízorom ako sú Filip Vlček, Jenda Vávra a Honza Steinsdörfer to všetko krásne drží pohromade a dáva zmysel, komentuje svoj hudobný vývoj mladý pesničkár.

Na margo textov, ktorých je opäť takmer výhradným autorom, dodáva: Pri niektorých pesničkách som staval na témach, ktoré ma jednoducho len bavili. Niekde som sa pustil trochu viac do hĺbky, pretože už cítim, že mám čo povedať. Od posledného albumu sa toho dosť zmenilo a trúfam si povedať, že tento album je akýmsi uceleným odrazom Michala poslednej doby. To ale nič nemení na tom, že stále milujem trochu hlúpy humor a nadhľad. To zo mňa už asi nikto nedostane.

Svojrázny humor a nadhľad sú už napokon horákovským poznávacím znamením. Spoločne s hudobným talentom a sympatickou civilnosťou mu prinášajú stále rastúcu popularitu. Dôkazom je okrem iného už viac než 33 000 000 vzhliadnutí na YouTube, 128 000 poslucháčov mesačne na Spotify či okolo 100 koncertov ročne.

Práve koncerty budú spoločne s albumom pre speváka a jeho fanúšikov pomyselným vyvrcholením tohto roka. Ideálny čas na tour doslova vystihne svoj názov. V poslednej dobe nám veľa ľudí písalo, že sme vynechali ich dedinu, tak teraz si už musia prísť na svoje. Ako hovorí kolega Pokáč: Ak niekde bývate, tak tam pravdepodobne hrám. Plánujem békať pár noviniek z albumu, ale samozrejme dôjde rad i na všetkých škrečkov, rande a podobne, to by mi asi nebolo odpustené. Veľká sláva nastane určite v Prahe, Hradci, Brne a Olomouci, tam si album spoločne s hosťami pekne pokrstíme. Tak sa zastavte, nech tam nie som sám, ja aj kapela sa budeme veľmi tešiť! láka Horák na veľké turné s vyše 20 zastávkami, ktoré sa uskutoční od októbra do decembra. Jedna zo zastávok turné bude tiež na Slovensku – 9. novembra Michal zahrá v bratislavskom Randal Clube.