Michal Horák vo fraku

S prichádzajúcou jarou sa vlieva nová energia do žíl nám všetkým, a výnimkou nie je ani Michal Horák. Čoraz obľúbenejší český pesničkár, ktorý si postupne získava už i publikum na Slovensku, v týchto dňoch opäť zaraďuje vyššiu rýchlosť svojej sľubne rozbehnutej kariéry, a ešte mu pri tom fešne poletuje frak. Jeho nový klip je situovaný do 20. rokov 20. storočia a je k songu Malý lidi jsou taky lidi z vlaňajšieho albumu Ideální čas se nezbláznit.

Vzhľadom ku klasickému jazzovému nádychu skladby sme sa s videoklipom uberali k šantánu (zábavný podnik kabaretného typu – pozn. autora) začiatku minulého storočia, kde hrá živá kapela a snaží sa zabaviť vyberanú spoločnosť. No a aby to nebolo také prvoplánové, uviedli sme dej klipu do paralelného vesmíru, kedy je medián spoločnosti dieťa a ktokoľvek nad 150 cm je vlastne nevídaná kuriozita. Priznám sa, že toto bol hlavne môj výmysel, ale režisér Michael Nováček to stvárnil ešte lepšie, než to bolo v mojej hlave, komentuje Michal Horák videonovinku, v ktorej nechýba prekvapivé rozuzlenie na záver…

Klip navyše nielenže vtipne reflektuje roky zbierania zážitkov s nepríliš vysokým vzrastom, ale nechýba tu ani hlbší podtext s charitatívnym presahom. „Keby som mal dostať korunu vždy, keď počujem v klipoch vyzeráš väčší, tak by som si mohol dovoliť kúpiť trebárs nejaký fakt drahý dezert. Okrem toho, že by mala pesnička pobaviť a trebárs i povzbudiť ľudí, ktorým rovnako ako mne nebolo dané dočiahnuť na najvyššie poličky, tak sme videoklip k pesničke cielili na pomoc ZŠ špeciálnej v mojom milovanom Neratově, kde je o miestnych malých ľudí s veľkou láskou postarané a ktorí si podporu určite zaslúžia. Niekoľko z nich si vo videoklipe dokonca zahralo, dopĺňa držiteľ titulu Objav roka v ankete popularity Český slávik 2021.

Vydavateľstvo Supraphon