Michal Prokop v novej pesničke Má vlast spieva o zemi, ktorá plodí kacírov

Či už je to spôsobené časovým rozostupom medzi jednotlivými počinmi alebo jednoducho hudobnou i textovou kvalitou, každá novinka, ktorá vyjde pod hlavičkou Michal Prokop & Framus Five, vzbudzuje nemalé očakávania vo fanúšikovskej základni i v novinárskej obci. Inak to nie je ani v prípade albumu Mohlo by to bejt nebe…, ktorý vydá Supraphon 28. mája v roku 75. narodenín veľkej osobnosti českej kultúrnej scény. Že je naozaj na čo sa tešiť, teraz potvrdzuje prvá signálna pieseň Má vlast, v ktorej klipe exceluje spoločne s Michalom Prokopom herečka Vilma Cibulková.

Textov, ktoré reflektujú súčasný stav spoločnosti, na albume cítim viac, ale tento spoločne s muzikou mi prišiel ako najlepší signál o tom, aká ta doska vlastne je. A tiež som sa radil s pár ľuďmi. Má vlast vyšla ako favorit, i keď album je štýlovo, farebne i v náladách pestrejší, komentuje Michal Prokop výber prvého singla.

Pieseň vychádza v sprievode videa, ktoré je prvým oficiálnym klipom Michala Prokopa & Framus Five po dlhých štrnástich rokoch. Keď mi Michal Skořepa v telefóne vysvetľoval námet na vizuálnu zložku klipu, hneď som pochopil, že som si vybral na klip partnera, ktorý vie, o čo ide. Veľmi sa mi to páčilo. Na Vilmu Cibulkovú sme, ak si pamätám, prišli tak nejako spoločne, keď sme spolu preberali, ako by asi mala herečka vyzerať, čo by mala predstavovať. Michal mi ponúkol ešte niekoľko ďalších tipov, nevedeli sme, či by to Vilma vôbec vzala. Keď jej zavolal, súhlasila vraj okamžite potom, keď si pieseň vypočula. S Vilmou sme sa už trochu poznali, ale nikdy by mi nenapadlo, že spolu budeme takto spolupracovať. Bola úžasná a som veľmi rád, že ten klip Michal natočil práve takto. Obaja boli skvelí, obom sa chcem poďakovať. Majú obrovský podiel na tom, ako klip dopadol, dodáva člen Siene slávy Cien Anděl.

Má vlast je jednou z trinástich skladieb (resp. dvanástich a jednej coververzie), ktoré nájdeme na albume s poetickým názvom i obalom Mohlo by to bejt nebe… Album vyjde na 2LP a CD vrátane špeciálnej podpísanej limitovanej edície i v digitálnych formátoch takmer po desiatich rokoch od predchádzajúcej štúdiovky Sto roků na cestě a Michal Prokop & Framus Five sa na ňom aj s niekoľkými mimoriadnymi hosťami predstavia – ako už prvý singel naznačuje – v skvelej forme.

Fanúšikovia sa môžu tešiť na príjemné ohlasy amerického rocku, nielen husľami preukázané domáce východiská, premyslene striedmo využité klávesy, dychy a zbory. Dôraz na civilné texty, účinné refrény a zapamätateľné slogany. Osvedčenú poslucháčsku funkčnosť tejto hudby i priateľskú pospolitosť vo vnútri kapely. Aj preto sa vznik albumu dokázal vyrovnať s vážnou zdravotnou indispozíciou gitaristu Luboša Andršta, v ním nedokončených nahrávkach s úctou nahradeného raz Michalom Pavlíčkom a niekoľkokrát Pavlom Marcelom.

Keď som začal skoro po ôsmich rokoch dávať dohromady materiál na nový album, zrazu sa mi jeho koncept vyjavil nečakane skoro a ja som zistil, že v tých peckách sú vlastne skoro samé odkazy a hlavne návraty. Návraty niekam, k niekomu a k niečomu, kde už som niekedy bol, s kým som spolupracoval, čo ma ovplyvňovalo. Vraciam sa tu vedome k svojim hudobným koreňom, k spolupracovníkom, z ktorých mnohí už sú v muzikantskom nebi. Niektorí sa aktívne podieľali ešte na minulom albume Sto roků na cestě, iní odišli skôr, pár ich ešte neohrozene kráča so mnou. A tak by som chcel týmto albumom im všetkým zložiť hold, píše Michal Prokop v booklete CD, ktoré vydáva symbolicky vo vydavateľstve Supraphon, kde pred neuveriteľnými 53 rokmi začínal.