Mirai spomínajú na Davida Stypku

Kapela Mirai venovala zosnulému Davidovi Stypkovi jednu z najsilnejších piesní z nového albumu Maneki Neko. Klavírna balada Lítej (Davidovi) vyšla presne rok odo dňa, kedy nielen hudobnú scénu opustil nenahraditeľný David Stypka, spevák, gitarista a textár z Frýdku-Místku.

Táto pieseň aj video pre nás znamenajú veľa, pretože je v tom všetko ozajstné, vrátane priateľov a prostredia, vraví Mirai Navrátil, po ktorého boku sa vo videoklipe objavila Davidova kapela Bandjeez, Ewa Farna, Kateřina Marie Tichá a aj Davidova žena.

Budem rád, keď si ľudia pustia Davidovu hudbu a prečítajú jeho básne. Myslím, že sa radí medzi ľudí, o ktorých by sa mali v školách mladí ľudia učiť, dodáva Mirai, ktorý o Davidovi Stypkovi vždy rozprával ako o svojom staršom bratovi a supervízorovi, na ktorého sa rád obracal. Okrem hudby ich spájal aj rodný Frýdek-Místek, kde obaja umelci žili.

Myslím, že práve hudba preplietla naše cesty už niekedy pred pätnástimi rokmi, kedy som prvýkrát hral na miestnom festivale Sweetsenfest. David bol pre mňa výnimočný tými istými atribútmi ako pre väčšinu ľudí. Charizma, talent, veľkorysosť, spomína Mirai.

Videoklip v réžii Ondřeja Kudyna, v ktorom sa objavujú ukážky videí zo súkromných archívov Stypkových priateľov, sa odohráva v prostredí, kde sa David StypkaMirai spoznali. Má tam kapelu Bandjeez s Káťou Tichou a Jindrom Polákom z Jelenů, s ktorými v minulosti koncertoval. Ewu Farnu, s ktorou má svoj najväčší hit, svoju ženu, zvukára Kubu a nás, kapelu Mirai. Myslím si, že sme obaja mali radosť z našich úspechov, pretože sme tak nejak spoločne z Frýdku dobývali republiku. V roku 2017 sme spoločne vyhrali cenu Anděl. David za interpreta, my za objav, vraví Mirai.

Na otázku, ako by asi David Stypka reagoval na Lítej, odpovedá 29-ročný frontman Mirai takto: Myslel som na to pri skladaní, pri dokončovaní nahrávky a teraz znovu, keď sme dokončovali klip. Bol geniálnym autorom, textárom a celkovo umelcom, takže by bol na seba aj tak prísny a určite by mi niečo vrátil na prepracovanie, ale snáď by ma potľapkal po chrbte a povedal: ,Nabudúce niečo veselšieho, kámo, veď ja ešte nikam nejdem, mám plán.