Miro Jaroš sa s piesňou Hora absolútne prirodzene vrátil k tvorbe pre dospelých

Miro Jaroš predstavil naozaj výnimočnú novinku, singel a videoklip s názvom Hora. Zatiaľ čo prevažnú väčšinu svojich piesní si spevák komponuje a píše sám, v tomto prípade urobil výnimku. Na novinke spolupracoval s Janou Kirschner. Videoklip vznikal v krásnych prírodných scenériách, na miestach, kde sa Miro Jaroš narodil a kde vyrastal.

Čím som starší tým viac ma vyrušuje ruch mesta. Vtedy myslím na našu horu v Tepličke nad Váhom, kde som mal svoj svet, svoje útočisko, svoj strom a lúky. Celá pesnička je o tom a pripomína mi domov. Veľmi mi ten pokoj chýba, odkrýva spevák inšpiráciu, ktorá stála za vznikom jeho nového singla.

Hudbu novej piesne skomponoval Miro Jaroš spoločne s Randym GnepomBraňom Kociovom. Bondovku, ako ju medzi nami nazývame, z nej potom urobil Adrián Harvan, ktorý do nej napísal party pre orchester, dopĺňa na margo procesu ako sa Hora postupne rodila a menila až do finálnej podoby ako ju môžeme počuť dnes.

Pieseň Hora je o to výnimočnejšia a cennejšia, že jej text napísala Jana Kirschner. Ako spevák prezrádza, k pesničke napísal päť textov, no ani s jedným z nich nebol úplne spokojný a tak napokon zveril text do rúk populárnej speváčke. Janke som poslal demo na vypočutie. Čo sa mi páčilo bolo, že tam spievam Hora, vysoká hora – to v piesni napokon aj ostalo. Janka mi napísala, že sa jej pesnička páči a skúsi to dokreovať. O týždeň mi poslala naspievané demo a dotkla sa mi srdca, spomína spevák s vďačnosťou a pokorou na vzácnu spoluprácu.

Pesnička Hora prišla v čase najtvrdších opatrení tu v Británii. Bola to pekná skúsenosť, vykročiť niekam inam, a vrátiť sa v myšlienkach na chvíľu domov. Miro je v tom, čo robí, úprimný a odhodlaný a to je motiváciou pre mnohých ľudí v jeho okolí. Som rada, že ide za svojimi snami a som šťastná, že ma oslovil a mohla som byť ich súčasťou, dodáva k spolupráci Jana Kirschner.

Okrem novej piesne si spevák na záver roka pripravil pre svojich fanúšikov ešte jedno veľké prekvapenie. Je ním nový štúdiový album Milujem život svoj. Práve skladba Hora vznikla ako úplne prvá zo všetkých pesničiek na albume a stala sa jeho titulným singlom. Album Milujem život svoj sa do dospeláckej diskografie Mira Jaroša zapíše ako v poradí šiesty štúdiový album. Prináša pestrú kolekciu 14tich skladieb, ktoré vznikali postupne s prestávkami od roku 2015 až dodnes. Spoločným menovateľom piesní na novom albume sú silné a otvorené výpovede. Ako sám hovorí, jeho nový album je odrazom výrazného vnútorného vývoja, ktorý sa v ňom odohral za posledné roky.