Miro Šmajda rieši youtuberov

Miro Šmajda, ktorý aktuálne exceluje v šou Tvoja tvár znie povedome, je známy aj tým, že ho nenechávajú ľahostajným veci, ktoré sa dejú okolo neho. Sám je vegán, dokonca na túto tému po trinástich rokoch vegánskeho spôsobu života pripravuje knihu. Ešte predtým predstavuje svoj nový singel a videoklip s jednoduchým názvom Youtuberi.

Obyčajná návšteva u známych, ktorí majú dvoch synov vyprovokovala speváka a skladateľa k zamysleniu, do akej éry sme sa to dostali, keď naše deti vychovávajú namiesto rodičov – youtuberi? Počas mojej návštevy obaja chlapci sedeli nad tabletom, nevnímali svet, riešili nejakú hru, ktorú tam hrali youtuberi, prezrádza mierne nahnevane Miro Šmajda. Je smutné, že deti vidia svoje idoly v ľuďoch ktorí nič nedokázali, len šaškujú na sociálnych sieťach, ktoré keby sme im vypli – ostanú nikým, budú z nich nuly. Naše detské idoly museli niečo v živote dokázať, mať vzdelanie, kus ťažkej práce za sebou, aby presvedčili, že si zaslúžia náš obdiv. A je jedno či to boli herci, speváci, športovci. Z piatich opýtaných deciek štyria chcú byť youtuberi a nie lekári, športovci, umelci a podobne.

Podľa speváka je to téma, na ktorú treba upozorniť, ktorej sa treba venovať, nakoľko rodičia dnes väčšinu dňa nie sú doma, musia pracovať, mamy potom idú nakupovať, prídu domov podvečer, ale žiaľ, ten youtube je doma vždy a deti, ktoré nemajú spoločnosť sa k nemu utiekajú.

Hudbu a text som robil sám, táto vec sa ma dosť dotýka, ale nechcem to hejtovať, radšej upozorním songom, – hovorí Miro Šmajda. Hlavne chcem vyprovokovať ľudí k debate a špeciálne  rodičov, aby sa zamysleli, že dieťa sa nudí, zapne youtubera a hľadá návod –  čo má robiť, ako žiť. No des!

Miro si videoklip sám vymyslel, napísal scenár a režíroval. Bolo to najťažšie nakrúcanie v mojom živote. Do klipu som obsadil sedem detí, poviem vám, udržať ich pozornosť, naviesť ich, čo od nich chceme, vyžadovalo dávku trpezlivosti, diplomacie a mnoho iného. Našiel som si novú dimenziu, v rámci nakrúcania od mojej cesty po Maroku, kde som si urobil videoklip. Samozrejme sa nebudem brániť v budúcnosti práci s inou produkciou, ale toto bola výzva, aby som si to urobil sám, so svojim tímom a zobrazil tam pocity, ktoré som chcel zobraziť, hovorí spevák.