Múdrosť prichádza vekom

Situácia: Je polnoc, niekto vpáli do izby a chce, aby ste bez zaváhania vymenovali troch účastníkov prvej slovenskej série SuperStar. Som presvedčený, že každý jeden by spomenul Mira Jaroša. Náš prázdninový prehľad zabudnutých titulov končíme práve jeho albumom Milujem život svoj.

Na koniec prázdnin mi ostal ešte jeden hudobný titul, ktorý si zaslúži pozornosť i napriek tomu, že pôvodná CD verzia vyšla už koncom roku 2020 a vinylové vydanie na jar roku minulého. Čas od vydania po súčasnosť celkom presvedčivo ukázal, že ide o jeden z najúprimnejších slovenských albumov vôbec.

Nástup Mira Jaroša do talentovej súťaže bol doslova a do písmena zjavom. Chlapec zo stredného Slovenska si plnil svoj sen o šoubiznise, ak túto branžu vôbec môžeme v našich končinách tak honosne nazývať. S odstupom rokov je jasné, že z tých prvých sa dodnes snaží najviac a ako jeden z mála je aktívny a… úspešný.

V posledných rokoch sa venuje tvorbe pre rodiny a deti, ako nazýva svoje detské piesne, na ktorých celkom zreteľne cítiť, že Miro Jaroš bol dieťaťom v čase, keď pre hudobných vydavateľov bol detský poslucháč rovnako seriózna skupina, ako poslucháč dospelý. Takže dramatizované rozprávky, Darinka Rolincová a trošičku ešte Jana Daňová. To bola detská tvorba tých čias. Nadčasová a dodnes platná, na rozdiel od všetkých súčasných Afetkov a Afektulienok, ktorí tvorbu pre deti ponížili na zlatú baňu. Isteže, ani Miro Jaroš netvorí pre deti zadarmo, ale tak ako kedysi, považuje ich za rovnocenných partnerov, preto jeho detským nahrávkam veria deti i ich rodičia.

Avšak, zájdime ešte hlbšie do histórie. Kým Miro Jaroš dostal ponuku napísať detskú pesničku pre pripravovaný projekt, nahral päť dospeláckych albumov. Ten prvý bol svetovo komerčný, na tých ďalších sa čoraz viac prikláňal k serióznemu umeniu, texty mali pointu, boli podnetné a Miro s každým novým albumom čoraz viac dozrieval. Po tom poslednom, piatom, nastala šesťročná dospelácka prestávka, po ktorej spevák predstavil symbolickú šestku. Nový album pre dospelých nazval Milujem život svoj.

Obrovskou a možno i najväčšou devízou Mira Jaroša je sebareflexia. Jeho umelecký život bol na počiatku ošiaľ z talentovej súťaže, nasledoval fenomenálny úspech jeho detskej tvorby, ktorá je v podstate dlhodobo zrejme najpredávanejším hudobným artiklom na Slovensku. Na počiatku je to zrejme na zbláznenie a potom príde precitnutie. Podľa nových piesní Mira Jaroša je zrejmé, že ak aj niekedy nekontrolovane vyletel do oblakov, tak našťastie nedopadol strmo dolu, ale pozvoľne zosadol a stal sa šťastným človekom.

Z albumu Milujem život svoj sála neuveriteľná ľahkosť a pohoda. Miro Jaroš na ňom pôsobí ako mladý šťastný muž, ktorý je vďačný za to, čo dosiahol, uvedomuje si, že to bola náročná cesta a dokáže si to s nadhľadom užívať. Na platni nerieši závažné témy, skôr peje ódy na domovinu, oslavuje priateľstvo, lásku a samozrejme rodinu. Jeho dokonalý vzťah s mamou napokon vyvrcholil spoločnou piesňou, ktorá je obrovským prekvapením po každej stránke a obom za nápad i výkon patrí obdiv a rešpekt.

Vinylová verzia (na jedinečnom priehľadnom vinyle) je oproti CD verzii kratšia o dve skladby a ako spevák uvádza na obale vinylu, pesničky sú tiež krátené, aby sa ich na jeden vinyl vošlo aspoň tucet. A vybrané piesne sú poukladané na vinylovom nosiči inak, než na CD, koncepcia je trochu odlišná a dovolím si tvrdiť, že lepšie premyslená. V úvode Miro dáva jednoznačne najavo, že ide o album pre dospelého poslucháča, ktorý sa nesie na vlne dokonale pozitívnej energie, až napokon vyvrcholí baladou Malá morská víla s neprehliadnuteľnou (neprepočuteľnou) účasťou zamatového hlasu Kataríny Koščovej a až hymnickou Bude to dobré. Veľkým plusom sú minimálne pauzy medzi jednotlivými skladbami, kedy pri počúvaní na pozadí sa zdá, že piesne iba plynulo prechádzajú jedna do druhej. Pôsobí to excelentne, výborná práca technicky i umelecky. Jedna z najradostnejších a najuveriteľnejších domácich nahrávok posledných rokov.

Pavol Božík
90%

ZOZNAM SKLADIEB (MIRO JAROŠ – MILUJEM ŽIVOT SVOJ / LP):
Hora
Nenazrel som do seba
Milujem život svoj
Stúpa mi do hlavy
Ďakujem ti, hudba
Kačička divoká
Nech hudba stále hrá
Pre teba Bez teba
Milovaný
Nič nie je lepšie
Malá morská víla
Bude to dobré

Vydavateľstvo: Galgan Music
Rok vydania: 2021