Müller so Šebanom a Peterajom sú späť s kultom Baal, ten postavil do pozoru ŠtB

Legendárny album Baal autorskej trojice Richard Müller, Andrej Šeban a Kamil Peteraj pôvodne vyšiel v roku 1991. Jeho obsahom sú piesne, ktoré táto trojica vytvorila pre rovnomennú divadelnú inscenáciu Bertolda Brechta uvedenú v martinskom divadle SNP. Veľký podiel na úspechu inscenácie mala práve hudba Richarda Müllera a Andreja Šebana, s piesňovými textami Kamila Peteraja.

Baal bol pre mňa krokom ďalej preto, že som sa naučil pracovať s automatickým bubeníkom Yamaha RX5, na ktorom sa okrem bicích slučiek dali robiť aj basové linky a mohli ste si vyberať z rôznych samplov. Práve na tomto prístroji som vytvoril základný zvuk projektu Baal a zároveň zaranžoval základy všetkých skladieb. Časť piesní je moja autorská práca, časť Richardova a niektoré vznikli ako naše spoločné improvizácie pri klavíri v Divadle hudby, kde sa to celé nahrávalo. Točili sme ešte do širokého analógového pásu a používali špičkový mixpult Neve. Divadlo hudby sídlilo kedysi v centre Bratislavy tam, kde dnes nájdeme Studio Cafe. Názov Divadlo hudby označoval pôvodný zmysel tohto priestoru, ako dieťa som sem chodieval na výchovné koncerty. Neskôr sa z toho stalo nahrávacie štúdio Opusu a teraz je to krčma. Aký fascinujúci vývoj, zaspomínal Andrej Šeban.

Hoci v divadelnom predstavení spievali samotní herci, pesničky naspieval aj Richard Müller. Piesne tejto výnimočnej autorsko-interpretačnej trojice boli tak silné, že začali žiť vlastným životom (najmä song Díva sa na nás Boh?) a dnes patria k tomu najlepšiemu, čo v slovenskej modernej populárnej hudbe vzniklo. Obal navrhol sám Richard Müller a o foto a grafiku sa postaral Mayo Hirc.

Andrej Šeban dodáva ešte jednu kuriozitu: Na premiére divadelnej hry Baal v martinskom divadle SNP sa cez prestávku časť urazeného publika zdvihla a rozhorčene opustila sálu. Eštebáci určite zostali, aby mohli referovať. My sme hru s našou hudbou považovali za istý akt rebélie proti všeobecnému komunistickému malomeštiactvu, ktoré sa v tejto krajine veselo udržuje dodnes.

Ak niekomu tento dnes už kultový počin v deväťdesiatych rokoch niekomu unikol, má šancu opäť zaradiť si ho do svojej fonotéky. Album vychádza po 30 rokoch v obnovenej vinylovej verzii, ktorá je doplnená novým vydaním CD verzie. Hrajú a spievajú: Richard Müller (spev, vokál, saxofón), Andrej Šeban (hudobné nástroje), Adriena Bartošová (spev), Zuzana Farkašová (spev).