Musica, ktorá roztrasie i steny Vatikánu

Gianna Nannini

Pred pádom železnej opony bola talianska produkcia tým najzápadnejším produktom v éteri jediného Českolovenského rozhlasu. Eros, Gianna, Ricchi e Poweri, Al Bano s Rominou a potom také kočky s jedným hitom a veľkým hrudníkom – SpagnaSabrina. Na tie dve si dnes nikto nespomenie a ak k zvyšku pridáme Zucchera, máme aký taký prehľad o tom, o čo nás obrala revolúcia. Pretože talianska muzika stále žije. O Erosovi vieme všetko, po ostatných musíme pátrať (vďaka internetu to našťastie nie je problém). A ak ste niekedy zažili koncert nejakej talianskej legendy a najlepšie priamo v Taliansku, viete, čo je to nezabudnuteľný zážitok. Interpret idúci naplno a publikum, ktoré skáče od prvej po poslednú skladbu. Čo je nové v talianskej muzike? Tak aspoň v skratke…

Lorenzo Fragola – Zero Gravity
60%

Iba 21-ročný Talian sa stal víťazom talianskej verzie súťaže X-Factor. Víťazstvo mu prinieslo okrem popularity i album a po zverejnení romantickej kolekcie piesní ho mnohí začali označovať za nového Erosa Ramazzottiho. V jeho tvorbe prevažujú pomalé skladby, nežné vyznania lásky. Veľké emócie dokáže vyvolať svojim prejavom. Album sa ihneď po vydaní vyšplhal na prvé miesto talianskej hitparády predajnosti a zrodili sa z neho štyri relatívne úspešné single.

Laura Pausini – The Greatest Hits
65%

Laura Pausini
je akousi Ivetou Bartošovou talianskeho popu a zároveň je jednou z mála súčasných speváčok, ktorej nahrávky sa predávajú a hrajú aj v našom teritóriu. Na scéne pôsobí od roku 1993 a po dvadsiatich rokoch sa rozhodla bilancovať. Dvojdisková kompilácia jej najväčších hitov je ideálnym prostriedkom na spoznanie speváčkinej tvorby, pokiaľ by ste ju náhodou nepoznali. Duetá s Alejandrom Sanzom, Jamesom Bluntom, Kylie Minogue, či Andrea Bocellim sú dôkazom toho, že jej žiaden žáner nie je cudzí. Hlasovo sa však výrazne stráca medzi ostatnými Taliankami, ktorých hlasy sú drsné, ako šmirgľový papier.

Laura Pausini – Simili
65%

Od kompilácie hitov, teda od roku 2013 speváčka vydala už dva albumy. Vlani jeden špeciálny – vianočný a rok predtým ďalší radový album Simili. Aj na tejto nahrávke speváčka ponúka svoje klasické popové skladby, ktoré síce neurazia, no neprinášajú nič prevratné, teda nič, čo by speváčka už nejakým spôsobom nepredviedla. Zaujímavé je, že jednu pesničku jej na album napísala ďalšia ikonická postavička talianskeho popu – spevák Jovanotti. Album sa vyšplhal v Taliansku na prvé miesto hitparády predajnosti, v Španielsku sa jeho španielska verzia uchytila na siedmom mieste.

Nek – Unici
70%

Jedným z najočakávanejších talianskych albumov tohtoročnej jesene bola nepochybne novinka Filippa Nevianiho, ktorého skôr poznáte pod umeleckým menom Nek. Po dvoch bravúrnych predchádzajúcich albumoch boli očakávania veľmi veľké. Spevák však zvoľnil tempo, silné pop-rockové rytmy vymenil za ležérnejší pop, ktorý však určite nebude sklamaním pre jeho skalné fanúšičky. Aj keď na Neka je to album takpovediac umiernenejší, nie je to vôbec zlá nahrávka. Iba jej chýba aspoň jeden poriadny hit, ktorý by si poslucháč zapamätal navždy.

Tiziano Ferro – Il Mestiere Della Vita
80%

Takmer na konci roka vyšiel nový album Tiziana Ferra. Jeho prvé nahrávky celkom hojne rotovali aj v našom éteri, najznámejšou je zrejme Perdono. Každým ďalším albumom však záujem rádiových hudobných producentov u nás klesal a posledné albumy už u nás ani nevychádzali. Tizianova novinka je jedno obrovské prekvapenie. Jednak preto, že vyšla iba rok po tom, čo spevák mimoriadne úspešne zmapoval svoje úspechy na obsiahlej kompilácii hitov a rodnú krajinu obišiel s mimoriadne úspešným turné. Po vypočutí si jeho nového albumu to však vyzerá, že to bola bodka za jednou etapou jeho kariéry. Novinka Il Mestiere Della Vita začína dokonalým hudobným hymnusom, ktorým bude Tiziano určite štartovať každý zo série letných koncertov svojho nadchádzajúceho turné (Kukni na to! bude pritom v júli vo Florencii) a následne čaká na poslucháčov ohromujúca dávka modernej produkcie. Pop je zrejme v nenávratne a Tiziano experimentuje s náročnejšími prvkami i surovejšou elektronikou a prikláňa sa zároveň k čiernej muzike. Samozrejme, nechýbajú balady, ale aj jedna diskotéková istota, aby tým fanúšikom nebolo ľúto. Vynikajúca nahrávka.

Gianna Nannini – Hitstory (Tour Edition)
95%

Speváčka s nezameniteľným hlasom, ktorý sa pred pádom železnej opony ozýval aj z nášho éteru. Gianna vydala kompiláciu hitov Hitstory s niekoľkými novými skladbami už v roku 2015 a doteraz z nej žije. Nasledovalo totiž vypredané turné po celej krajine, pričom v itinerári šnúry pribúdali kvôli záujmu fanúšikov nové termíny závratným tempom. Koncom minulého roka vyšla kompilácia opäť doplnená o DVD, na ktorom fanúšikovia nájdu päť špeciálnych piesní, z ktorých niektoré zazneli iba na niekoľkých koncertoch a dve audio nahrávky, piesne MamaLatin Lover, ktoré Gianna nahrala s Českým symfonickým orchestrom. Pred rokmi nakrúcala klip v Bratislava, teraz nahrávala v Prahe, počas nadchádzajúceho jarného európskeho turné však, na moje veľké nepochopenie, ani do jednej krajiny nezavíta.

Various – Amiche In Arena
100%

Koľko talianskych speváčok poznáte? Predpokladám, že by nám spoločne stačila jedna ruka na ich spočítanie. Priateľky v Aréne je projekt, vďaka ktorému ich spoznáte rovno 16 a hoci si zrejme nezapamätáte ich mená, ten zážitok je nesmrteľný. Koncert, ktorý sa uskutočnil minulé leto vo Verone vznikol na podporu boja proti vraždeniu žien. Odpustite mi to prirovnanie, ale speváčky, ktoré na ňom vystúpili majú hlasy, akoby na vraha kričali denne. A to je na tom fascinujúce. To je ten dôvod, pre ktorý na ten koncert tak ľahko nezabudnete. Tie hlasy, tie šmirgľové papiere, spievajúce, ba až kričiace naživo. Dve a pol hodiny zimomriavok. Vyšlo v balení na 2CD a jednom DVD. Škoda iba toho stereo zvuku. Je skvelý, ale 5.1 by dodalo ešte väčšiu atmosféru. Ak sa zoznamovať s talianskymi speváčkami, tak toto je ideálny spôsob.

Pavol Božík