Na Colours Of Ostrava zavítajú postrockoví Mogwai aj Xavier Rudd

Mogwai

Medzinárodný hudobný festival Colours Of Ostrava oznamuje dve nové veľké mená pre rok 2019. Do industriálneho areálu Dolních Vítkovic príde v júli škótska formácia Mogwai, jedna z najdôležitejších post-rockových skupín hudobnej histórie a z Austrálie do Ostravy privezie svoj podmanivý folk rock úspešný pesničkár Xavier Rudd.

Mogwai ani po rokoch nevykazujú známky tvorivého útlmu. Stále dokážu zmraziť divákov drsnou, ale aj napriek tomu nádhernou a emotívne vygradovanou, art rockovo vynaliezavou a dynamickou hudbou, približuje Mogwai riaditeľka festivalu Zlata Holušová. Xavier Rudd, charizmatický gitarista, perkusionista, hráč na didgeridoo a fúkaciu harmoniku má copyright na povznášajúce, melodické a hlboko úprimné skladby, v ktorých sa prelína folk rock s tribal groove, reggae a popom druhu Paula Simona, dopĺňa Zlata Holušová.

Nový album Every Country’s Sun potvrdil, že Mogwai zostávajú relevantnou súčasnou kapelou. Kapela stojí aj za soundrackovým albumom Kim spojeným s americkým filmom režiséra Jonathana Bakera a Mogwai takto pokračujú v spolupráci s filmármi. Ich skladby zazneli aj v mnohých televíznych seriáloch – Sex v meste, Les Revenants, alebo Kriminálka Miami, vo filme The Fountain a v oceňovaných dokumentoch Zidane: A 21st Century Portrait, Lost In France Before The Flood (spolu s Nine Inch Nails), alebo v alarmujúcom BBC Atomic: Living In Dread And Promise o histórii jadrového zbrojenia.

Jeden z najuznávanejších austrálskych hudobníkov Xavier Rudd zostáva už dvadsať rokov  pevne vo svojich názoroch na ochranu prírody, v úcte k Aborigéncom a ľudskej slobode. Vášnivý surfer sa tak púšťa do politikov, nadnárodných korporácií, populistov a problémov súčasného sveta. Spolupracuje s OSN, viacerými neziskovými organizáciami a medzi svojich priateľov radí bývalého sudánskeho detského vojaka Emmanuela Jala, dnes rešpektovaného rapera. Xavierove albumy získali viacero austrálskych hudobných cien a úspešne sa predávajú po celom svete. Xavier Rudd sa narodil do zmiešanej európsko-austrálskej rodiny a jeho prababička pochádza z aborigénskeho národa Wurundjeri.

Osemnásty ročník festivalu Colours Of Ostrava sa uskutoční od 17. do 20. júla 2019 opäť v úchvatnom industriálnom areáli ostravských Dolních Vítkovic. Prvými oznámenými menami sú The Cure, Florence + The Machine a Lewis Capaldi. Program na 20 scénach ponúkne cez 350 programových bodov – pri koncertoch viac ako 120 zahraničných a domácich kapiel taktiež diskusie v rámci medzinárodného fóra Meltingpot, divadlá, workshopy, filmy, výtvarné inštalácie a ďalšie sprievodné aktivity. Štvordňové vstupenky na Colours Of Ostrava 2019 sú už v predaji vo festivalovom webe.