Na parádnu muziku treba mať Instinct

V poslednom čase trpím istou nedôverou k slovenskej muzike. Neviem sa zbaviť pocitu, že mnohí umelci (snáď to ešte nie je nadávka) komponujú, nahrávajú a vydávajú iba preto, lebo musia chodiť do zamestnania. Samozrejme, je celkom pochopiteľné, že nový album Richarda Müllera bude ukážková romantická depresia a poslucháč to očakáva a teší sa na to, rovnako ako je isté, že každá nová nahrávka IMT Smile bude výbuchom emócií, ale v globále je rán na istotu iba zopár.

O to viac potom poteší, keď do prehrávača vložíte disk, ktorému sa dlhú dobu úspešne vyhýbate, pretože štepený akousi nedôverou máte jasnú predstavu o tom, že čo už len zaujímavé môže priniesť mladá chlapčenská kapela z oboch strán rieky Moravy, ktorá sa navyše dala dohromady na inzerát. Ťažký omyl! Pretože práve tieto Rýchle šípy dokazujú, že ak dostane príležitosť robiť muziku niekto, kto ju naozaj miluje, môže to poriadne odpáliť. Po vypočutí je na mieste jediné konštatovanie, že na parádnu muziku treba mať Instinct.

Album štartuje zhruba minútovým introm, ktoré sa následne absolútne prirodzene prelinie do pesničky Medzitým a začína sa parádna, 36-minútová jazda, ktorá teší každým nasledujúcim kolom, rozumej každou ďalšou piesňou. Tých regulárnych je na albume desať a po dlhom čase môžem skonštatovať, že sa mi v prehrávači krútil disk s pesničkami, z ktorých druhá mi nezačala navodzovať psychadelické stavy a pri piatej som sa nechcel obesiť. S každým ďalším songom naopak stúpala miera pozitívnej energie a sila úderov o volant, keďže prvý raz som album Na inzerát počúval práve cestou v bratislavskej zápche a výnimočne to bola spanilá jazda.

Možno niektorí povedia, že Instinct je iba obyčajný pop. Možno! Ale Bože, koľko rokov som už taký obyčajný pop nepočul. A vyskladať kompletnú nahrávku z piesní, medzi ktorými v podstate niet hluchého miesta, nie je (a zvlášť pre mladú kapelu) vôbec jednoduchá vec. Navyše album Na inzerát má spočiatku veľmi dynamické tempo, ktoré veľmi zaujímavo postupne zvoľňuje do citlivého záveru. Celá jeho prvá polovica a ešte aj kúsok viac zvádza k dupaniu si do taktu, pospevovaniu si piesní, ktorých chytľavé texty máte v hlave už pri druhom vypočutí a pospevujete si ich s mladíkmi. Navyše Lukáš Ciho má netuctový, príjemný hlas, dokáže ním vyčarovať emócie, ktoré sa hodia k jednotlivým textom a s vokálnou podporou svojich troch spoluhráčov dokáže kapela Instinct vykúzliť niečo, čo slovenskej muzike dlho chýbalo a čím bola tak populárna – hravosť.

Pretože títo holobriadkovia nemajú tendenciu hrať sa na veľké umenie, skladať texty, nad ktorými by ste museli tri dni dumať, čo nimi autor chcel povedať. Jasné, dominuje láska, sem tam preskočia aj nejaké hlbšie myšlienky, ale všetko je v absolútnej miere skvelej zábavy. Pretože Instinct milujú muziku a v globále to jednoznačne cítiť.

Pri písaní textov by si štvorica možno vystačila i celkom sama, respektíve s ľuďmi zo svojho okolia, avšak pri príprave nahrávky siahli i po textoch autorov, ktorí sú o niekoľko generácií starší. V dnešnej uponáhľanej dobe by sa mohlo zdať, že táto veková kategória už ani len netuší, kto boli páni Daniel Hevier, či Ľuboš Zeman a predsa. Obaja textári majú svoje diela na tomto albume. A hoci kombinácia nevybláznených mladíkov a legendárnych pánov pera môže pôsobiť ako päsť na oko, funguje to geniálne. A to sa Ľuboš Zeman ako textár nevyskytuje na albume iba náhodou, ako autor textu cover verzie hitu Vaša Patejdla Zlodej slnečníc (mimochodm jeden z tých vydarenejších coverov za dlhé roky, v ktorom sa chalanom podarilo skĺbiť ich mladícku hravosť a zároveň neuraziť legendárny Elánovský základ), ale na albume má aj ďalšie dva texty. Daniel Hevier je zas autorom vynikajúcej úvodnej skladby Medzitým.

Napriek dosť dlhému vyhýbaniu sa tejto nahrávke uznávam, že album Na inzerát je jeden z najvýraznejších slovenských albumov tohto roka. A zrejme práve preto, že sa nehrá na najväčšie umenie na svete, ale jeho obsah vznikol preto, že tí chalani sú vďační za to, čo môžu robiť. A ono to vo výsledku vždy počuť. Som presvedčený, že poslucháča bez problémov zlanária k divokému valčíku s ich roztopašnou ilúziou.

Pavol Božík
85%

Tracklist albumu Na inzerát:
Intro
Medzitým
Na život a na smrť
Valčík s ilúziou
Hviezda večera
Zázrak
Dozadu
Na púšti
Zlodej slnečníc
Žiadne zmeny
Človek

Vydavateľstvo: Warner Music Czech Republic
Digitálny predaj: supraphonline.cz
Rok vydania: 2017
Celkový čas: 36 minút
Počet piesní: 11