Najfarebnejší Mirai

Kapela Mirai má na svojom konte dva úspešné albumy KonnichiwaArigatō, za ktoré získala mnohé hudobné ocenenia vrátane ceny Anděl alebo Český Slávik. Po dvoch rokoch aktuálne predstavujú svoj doposiaľ najrozmanitejší projekt Maneki Neko. Fanúšikovia sa môžu tešiť na už vydané hity Volám a Yesterday, a na ďalších deväť úplne nových piesní.

Rovnako ako na predošlých albumoch, aj tentokrát sa kapela Mirai nechala inšpirovať japonskou kultúrou, na ktorú odkazuje okrem názvu aj vizuál albumu. Prepojenie s Japonskom má na svedomí frontman kapely. S nápadom prišla moja mama – Japonka. Podľa japonskej legendy kedysi dávno putoval zámožný pútnik Japonskom a počas búrky mu Maneki Neko zachránila život. A keďže väčšina albumu vznikla počas lockdownu, hľadali sme nejaký symbol, ktorý bude svetlom na konci tunela a východiskom, približuje význam Mirai.

Maneki Neko je symbolom šťastia a bohatstva. Tú mačku poznajú všetci z ázijských bistier, ale málokto vie, ako sa volá. A ešte jedna vec: Maneki Neko nemáva, ale pozýva dnu, dodáva spevák s úsmevom.

Tému šťastia a pestrosť albumu potvrdzuje voľnomyšlienkárska pieseň Openspace, nostalgická pop-punková vypaľovačka Tenkrát, aj pohodové Narozeniny. Hlbokých citov sa naopak dotýka emotívna klavírna pieseň s názvom Lítej, ktorú Mirai venovali Davidovi Stypkovi.

Myslím si, že je to skvelý album, ktorý je odvážny a nebojí sa českému popu vydláždiť novú cestičku. Myslím si, že zvukovo tu aktuálne nemá obdoby, vraví frontman Mirai.

Autorsky je Maneki Neko dielom frontmana a producenta Ondřeja Fiedlera, ktorý celý album produkoval a s kapelou spolupracoval už niekoľkokrát. Na textoch sa tiež podieľali Pokáč, Jan Vávra alebo David Stypka, ktorý sa stihol podpísať na piesni Akorát. Album Maneki Neko vznikal takmer dva roky. Prvý rok sa viac písalo a ten druhý viac nahrávalo, produkovalo a mixovalo, vraví Mirai Navrátil.