Najromantickejší slovenský klip roka

Slovenská hudobná scéna má nového umelca. Peter Motif je slovenský spevák, hudobník a skladateľ, žijúci vo Švajčiarsku. V týchto dňoch vydáva debutový videosingel Stotisíc a prvýkrát. Do svojho prvého hudobného projektu sa mu podarilo zapojiť renomovaného režiséra Michala Nemtudu a jednu z najuznávanejších osobností slovenskej tanečnej scény Dominiku Roškovú.

Najskôr som bol muzikant, až potom právnik, hovorí o sebe Slovák Peter Motif, ktorý žije už osem rokov vo Švajčiarsku, kam ho zaviedlo povolanie právnika. Peter vyrástol v hudobníckej rodine, a hoci pracuje ako právnik, od detstva v ňom žije aj umelecká stránka jeho osobnosti a skladá vlastné skladby. Petrove skladby doteraz vždy skončili odložené v šuflíku. Minulý rok však prišiel prelom a rozhodol sa vybrať jednu zo svojich piesní a oficiálne sa predstaviť svetu aj ako umelec.

Približne pred 2 rokmi som sa opäť začal venovať hudbe intenzívnejšie. Začal som navštevovať hodiny spevu, cítil som potrebu novej výzvy, veď život nie je len o práci. Tiež som pomerne veľký srdciar, veci často hlboko prežívam a rád emócie vyjadrujem hudbou, prezrádza.

Voľba napokon padla na pieseň s názvom Stotisíc a prvýkrát: Keď som sa rozhodoval, ktorú skladbu vydať, rozhodol som sa pre tú, ku ktorej mám najintímnejší vzťah, vysvetľuje Peter zrod svojej umeleckej cesty. Skladba Stotisíc a prvýkrát je o bezpodmienečnej láske a schopnosti odpúšťať a tiež o tom, že z času na čas stretneme človeka, ktorý ostane zapísaný v našom srdci, aj napriek tomu, že to nevyšlo, prezrádza Peter hlavné posolstvo ukryté v jeho debutovom singli. Slušní ľudia nemusia páliť mosty, tak buďme k sebe slušní aj v ťažkých chvíľach, ono sa nám to raz pozitívne vráti, dodáva na margo textu, ktorý sám napísal a myšlienky, ktorú skladba nesie. Ako vysvetľuje, približne 90% piesne vzniklo pred viacerými rokmi, keď žil v Londýne. Zvyšok sa rozhodol dokončiť len nedávno, keď si ju vybral ako svoj debut.

Po zvukovej stránke zveril singel do rúk Mareka Rakovického a Tomáša Lobba z bratislavského Lavagance Studios. Do skladby si prizval na hosťovanie aj orchester a dirigenta Adriána Harvana. Videoklip vznikol v priebehu jediného dňa, nakrúcal sa v závere minulého roka v priestoroch bratislavského Istropolisu a kaštieľa v Ivanke pri Dunaji, nakrúcaniu však predchádzali dlhšie prípravy.

Keď som hľadal režiséra pre svoj prvý klip, urobil som si research, keďže som chcel točiť so špičkou na Slovensku, spomína Peter. Meno Michal Nemtuda sa mi tam objavovalo najčastejšie, keďže Mišo natočil veľa super klipov, či už pre Majka Spirita, Kaliho, Celeste a ďalších. Nechcem vypichnúť žiadny z nich ako najlepší, pamätám si ale, že definitívne som sa rozhodol osloviť Miška, keď som videl jeho klip Only God Can Judge Me, ktorý točil pre Anitu Soul. Ten vizuál vo mne zanechal hlboký dojem, je to skutočne precítená symbióza hudby, nálad a obrazu, Mišo proste posúva latku úrovne slovenských videoklipov vyššie a vyššie.