Najslávnejší svetový muzikál všetkých čias od piatka na Novej scéne

Les Misérables/Bedári na bratislavskej Novej scéne (Zdroj foto: Divadlo Nová scéna / Autor foto: Marek Malůšek)

Divadlo Nová scéna uvedie v dňoch 20. a 21.septembra 2019 slovenskú premiéru najslávnejšieho muzikálu všetkých čias. Muzikál Bedári (Les Misérables) francúzskych autorov Alaina Boublila (libreto) a  Claude-Michel Schőnberga (hudba) sa tak po 39 rokoch od jeho parížskej premiéry dostáva pred slovenských divákov v prebásnení Jána Štrassera. V réžii a hudobnej supervízii Marie Zamora sa v hlavnej postave Jeana Valjeana predstaví Titusz Tóbisz, postavu Javerta hrajú v alternácii Lukáš Vlček a Jiří Daniel, rolu Mariusa hrá Peter Makranský, Cosettu alternujú Alžbeta BartošováMichaela Baladová Danielová, Thénardierku stvárňujú Katarína HasprováMarta Potančoková, Thénardiera alternujú Jaroslav RusnákIgor Šimek, v postave Fantiny sa predstaví Veronika Prášil Gidová. Fantastický 25- členný Symfonický orchester Slovenského rozhlasu dirigujú Jakub ŽídekPeter Valentovič.

Príbeh o Jeanovi Valjeanovi, galejníkovi na úteku, vychádza z kultového románu francúzskeho klasika Victora Huga Les Misérables (1862) a našiel absolútne adekvátne spracovanie v javiskovom muzikálovom stvárnení. V jeho deji sa majstrovsky prelínajú príbehy hlavného hrdinu Jeana Valjeana, jeho neúnavného prenasledovateľa, policajného komisára Javerta, malej siroty Cosetty, ktorá nájde domov a neskôr aj svoju lásku v študentovi Mariusovi, zvrhlej komickej dvojice majiteľov krčmy Thénardierovcov, ktorí prežijú akýkoľvek politický režim. To všetko na pozadí výbušnej doby, v lete roku 1830 v Paríži, kedy vyrastú barikády revolúcie, ktorej sa mnohí hrdinovia tohto príbehu aj zúčastňujú.

Muzikál Bedári mal svetovú premiéru v roku 1980 v parížskom Paláci športu, anglická verzia muzikálu bola prvý krát uvedená v londýnskom Barbican Theatre v roku 1985 a o dva roky neskôr na Broadway.

Ide o najslávnejší a najdlhšie hraný divadelný muzikál na svete, ktorý má na svojom konte viac ako 160 medzinárodných ocenení vrátane 8 ocenení Tony Awards. Filmová adaptácia s hviezdami Hughom Jackmanom Russellom Crowom bola ocenená tromi Oscarmi (Anna Hathaway za postavu Fantine, mix zvuku a masky), pôvodný album z predstavenia na Broadway, ako aj symfonická nahrávka získali ocenenia Grammy.

Muzikál doteraz videlo viac ako 70 miliónov divákov, uviedli ho v 52 krajinách, viac ako v 400 mestách a v 22 rôznych jazykoch (napríklad v angličtine, francúzštine, ale aj češtine, maďarčine, maurícijskej kreolčine, fínčine, dánčine, hebrejčine, estónčine, španielčine, japončine, švédčine, nórčine či kórejčine) a zlomil všetky rekordy uvádzania muzikálov. Originálna londýnska inscenácia v produkcii najväčšieho muzikálového impresária Camerona Mackintosha sa nepretržite uvádza v londýnskej divadelnej štvrti West End od roku 1985 a odohralo sa viac ako 13 000 predstavení, pričom najnovšie naštudovanie s úplne novým obsadením malo premiéru iba pár dní pred tou slovenskou. V januári 2010 zarobila londýnska pokladňa Bedárov svoj prvý bilión libier a dodnes je každé predstavenie Les Misérables vypredané a zapísala sa tak do Guinessovej knihy rekordov ako najväčší muzikálový divadelný úspech.

Muzikál, ktorý zožal potlesk na celom svete od Londýna po New York, od Oslo po Šanghaj,  od Tokia po Dominikánsku republiku, Česko, či Maďarsko prichádza v slovenskej verzii na bratislavskú Novú scénu.

Pre režisérku Marie Zamora je práve tento muzikál srdcovou záležitosťou: Muzikál Les Misérables má v mojom srdci veľmi osobitné miesto, pretože po absolvovaní Konzervatória v Paríži bola mojou prvou významnou profesionálnou úlohou práve postava Cosetty a to vo francúzskej produkcii Bedárov v roku 1991, čo bola pre mňa obrovská príležitosť a privilégium. Myslím si, že muzikál Bedári má stále čo povedať dnešnému divákovi. Ako režisérka a hudobný supervízor tejto inscenácie som vynaložila všetko úsilie a pracovala nekonečné hodiny s talentovaným ansámblom tak, aby sme na javisku Divadla Nová Scéna uviedli inscenáciu v kvalite, ktorá môže vyvolať rovnaké emócie, aké vyvoláva u ľudí na celom svete. A to lásku, prajnosť, silu v nepriazni osudu i vykúpenie. Veľkou výzvou bol pre mňa cudzí jazyk, ale práca tu bola ešte náročnejšia o to, že takýto druh operného muzikálu nebol na Slovensku nikdy uvedený. Počas celej našej tvrdej práce a niekoľkomesačného skúšania či workshopov som sa počula, ako stále dokola opakujem: Teraz už rozumieš – zapamätaj si to, fixuj! (Now you understand – keep it!) Herci si to všetko vzali k srdcu. Máme show, na ktorú sme hrdí. Dokonca mi darovali tričko s mojimi slovami Keep it! Thanks guys!

Muzikál Les Misérables / Bedári je po speváckej i hereckej stránke mimoriadne náročný, čo potvrdzuje aj predstaviteľ titulnej postavy Jeana Valjeana Titusz Tóbisz, ktorý je sólistom opery Štátneho divadla v Košiciach.  Je to pre neho druhé stretnutie s postavou Jeana Valjeana v kariére: V Miskolci to boli moje spevácke začiatky, aj keď som mal za sebou už pár hlavných postáv, dá sa povedať, že som bol na túto postavu primladý. Ale určite je to popri operných postavách Othellovi a Samsonovi jedna z mojich najobľúbenejších postáv. Je to fantastická príležitosť spievať takúto rolu. Muzikál Bedári je naozaj výnimočný – hudba vykresľuje charaktery postáv, nie je v nej žiadne klišé. Dielo má hĺbku. Krutá a bolestivá pravdivosť príbehu zrazí na kolená každého cítiaceho človeka. Dnes zabúdame na to, čo je bieda a krutosť. Jean Valjean ako bývalý galejník, trestanec je vykúpený láskou a ľudskosťou. Z chudoby, hrdzavých reťazí aj z hriechov. A to je základný odkaz tohto diela – stať sa dobrým človekom i v dobách, keď je to nemožné.

Titul je náročný aj z pohľadu scénografie (výtvarník scény Petr Hloušek), množstva rekvizít a vyše dvoch stoviek kostýmov, ktoré navrhla kostýmová výtvarníčka Ľudmila Várossová.  Až 35 účinkujúcich a 25 členný Symfonický orchester Slovenského rozhlasu dopĺňajú ešte desiatky technikov, osvetľovačov, zvukárov, garderobiérok, maskérok, šepkárky a inšpicie v zákulisí. Na chode predstavenia sa tak podieľa 100 ľudí.

Alain Boublil je autorom libriet a textov piesní k muzikálom Francúzska revolúcia, Bedári, Miss Saigon, Martin GuerrePirátska kráľovná, na ktorých spolupracoval s Claudom-Michelom Schönbergom. Je taktiež autorom muzikálu Marguerite s hudbou Michela Legranda. Podieľal sa na scenári filmu Bedári, ktorý vyhral Zlatý glóbus a bol nominovaný na Oscara. Je autorom/textárom rozprávkového muzikálu s piesňami skupiny ABBA Abbacadabra, divadelnej adaptácie filmu Demyho/Legranda Les Demoiselles de Rochefort, ako aj autorom divadelných hier Denník Adama a Evy a Manhattan Parisienne, ktorá bude čoskoro opätovne uvedená s novým názvom. Boublil napísal ocenený francúzsky román Les dessous de soi. Medzi jeho početné ocenenia patria dve ceny Tony, dve ceny Grammy, dve ocenenia Victorie de la Musique, cena Molière Award za Bedárov, cena Evening Standard Drama Award za Miss Saigon, cena Laurenca Oliviera za dielo Martin Guerre a New York Chapter Honors Grammy za významný prínos pre umeleckú spoločnosť. V roku 2016 boli BoublilSchönberg laureátmi výročnej slávnosti New York Pops’ v Carnegie Hall, kde oslávili 40-ročnú spoluprácu. Boublil žije v New Yorku so svojou manželkou, herečkou/speváčkou Marie Zamora a je otcom štyroch synov.

Po získaní prvej ceny na Conservatoire National de Musique de Paris nastúpila Marie Zamora do parížskej produkcie Les Misérables/Bedári, kde stvárnila rolu Cosetty. Medzi jej ďalšie hlavné úlohy patria Kate v Kiss Me, Kate, Chairy v Barnume a Sina Marnis v Pirandello’s Les Nouvelles de Sicile. Marie hrala postavu Evy v pôvodnej newyorskej produkcii Manhattan Parisienne a rovnako aj v Londýne v The Other Palace Andrew Lloyd Webbera. Ako hosťujúca sólistka vystupovala na celosvetových koncertných turné Michela Legranda. Samostatne koncertovala v Joe’s Pub a LFNY v New Yorku. Marie a hviezdy z Broadway oslávili v New York Pops v Carnegie Hall 40 rokov spolupráce Alaina Boublila a Claude-Michel Schönberga. Marie taktiež účinkuje v Do You Hear The People Sing, ide o symfonický koncert diel Boublila a Schönberga, s ktorým vystupujú vo významných koncertných sieňach v Spojených Štátoch a na Ďalekom východe. Predstavila sa aj ako kráľovná Marie-Antoinetta na koncerte v Chicagu, kde v svetovej premiére uviedli anglickú verziu diela Boublila a Schönberga, La Révolution Française. Marie hrala s Normom Lewisom v ocenenom filme Garyho Nadeaua, Pizza Verdi. Je spoluautorkou a režisérkou muzikálu Marguerite v Českej republike a to v spolupráci s Michelom Legrandom a Alainom Boublilom. Je autorkou nového pripravovaného filmu Aurora.

Zdroj info a foto: Divadlo Nová scéna
Autor foto: Marek Malůšek © 2019