Nebude to spevák iba s jedným hitom

Foto: Carsten Windhorst / FRPAP.com

Čo môže nastať po megahite účastníka speváckej súťaže? Buď sa navždy stratí z povedomia, alebo vydá album, ktorý potvrdí jeho kvality. V prípade Jamesa Arthura je to našťastie ten druhý prípad. Back From The Edge je album, po akom by túžili mnohí interpreti.

Aj keď sú to už tri roky, na pesničku Impossible si nepochybne spomenie každý, kto má aspoň sporadicky zapnuté rádio. Jednak sa ju v čase jej najväčšej slávy nedalo prepočuť a jednak ju z rádií (aj keď pochopiteľne s menšou intenzitou) počuť dodnes. Otázku, či to však napokon nebude jediná Jamesova skladba, ktorá bude tak intenzívne rotovať v našich rádiách by mal zodpovedať jeho nový album Back From The Edge, ktorý vyšiel na konci októbra minulého roka.

Čo sa dialo medzi Impossible, prvým veľkým hitom víťaza deviatej série britského X-Factoru a jeho aktuálnym albumom Back From The Edge? Na Ostrovoch by sme sa zrejme dozvedeli viac, k nám sa importovali skôr tie škandalóznejšie správy o tom, ako sa nepohodol so spoločnosťou Syco Music, pre ktorú nahrával, alebo ako sa nevyberavým spôsobom obul do homosexuálov. Prvú aféru sa zrejme podarilo zažehnať, keďže Syco figuruje aj na novinke Back From The Edge, tú druhú za neho žehlil kolega Olly Murs a spoločne sa snažili vysvetliť, že išlo iba o nepochopenú interpretáciu vyjadrenia. A medzi týmito umeleckými fraškami sa hlavne strácal spevák James Arthur.

Ten však už od jesene 2015 pracoval na nových pesničkách. Rovných trinásť z nich napokon tvorí kostru nového albumu Back From The Edge, štyri ďalšie sú potom pridané na deluxe verziu nahrávky a u susedov v Poľsku vyšla platňa s duetom s poľskou speváčkou Marinou. Ani toto spojenie však Jamesovi nezaručilo viac, ako štrnáste miesto v predajnosti u našich severných susedov, čo je však stále oveľa viac, ako u nás, či v Česku, kde sa album do predajných rebríčkov zatiaľ stále iba prediera.

Najväčší úspech s nahrávkou má James pochopiteľne doma, kde sa mu podarilo vyšplhať až na vrchol hitparády, čím prekonal svoj debut, ktorý sa najvyššie usadil na druhom mieste. To si spevák s aktuálnou novinkou zopakoval napríklad v Írsku a v prvej desiatke sa jeho album objavil v hitparádach vo Švajčiarsku, Švédsku, Škótsku, ale i v Austrálii, alebo USA.

Aký bude osud jeho aktuálnej nahrávky? Z recenzií na Ostrovoch vyberám jednu vetu, ktorá podľa mňa hovorí za všetko: Takýto album víťaza súťaže sme chceli vždy mať. Zatiaľ, čo pri prvom albume buď potreboval poslucháč dozrieť, aby pochopil jeho silu (mne osobne to trvalo asi dva roky), alebo bol James Arthur taký nadčasový a dospelý, že sa to trávilo veľmi ťažko. Jeho aktuálna dvojka je vyzretým pokračovaním veľmi dobrej debutovej nahrávky, no toto je extra trieda. Od začiatku do konca. Back From The Edge má fantastickú produkciu, znie svetovo, texty sú síce dospelé (rozumej vážnejšie) a spevák sa v nich opäť spovedá zo svojho života, no s tým odstupom času už poslucháč naozaj verí, že to ten 28-ročný chlapec mohol naozaj prežiť.

Je tu iba jediný problém a to ten, že singlami sa doteraz stali piesne, ktoré sa snažia ešte stále zviesť na vlne úspechu Impossible. Produkčne dokonalé balady so silnými textami, výrazným spevákovým prejavom a tklivosťou, ktorá zachádza až pod nechty. Piesne Say You Won´t Let GoSafe Inside sú síce skvelé, ale Back From The Edge prináša oveľa viac. Čo tak predstaviť Jamesa Arthura v trochu inej polohe? Viac dynamickejšieho? Titulná Back From The Edge a tiež Prisoner sú na to ako stvorené. Úplne iný zvuk, úplne iný rytmus, úplne nečakané fičúrky, ktoré jednoznačne nadchnú.

Nahrávkou Back From The Edge sa hravo prepracujete až na koniec a ten s istotou spoznáte vďaka piesni nazvanej celkom jednoznačne – Finally. Nádherný, silný, záverečný hymnus, ktorý poslucháča zakaždým upozorní, že nastal koniec. A ten iba mykne plecami a ide ďalej, pretože to chce počuť znova. Back From The Edge je dospelá nahrávka speváka, ktorého stvorila jedna spevácka súťaž. Tí väčšinou nemajú dlhú životnosť a musia si vystačiť s jediným hitom, s ktorým sa zviezli na vlne eufórie z víťazstva. V tomto prípade to našťastie neplatí.

Pavol Božík
90%

Tracklist albumu Back From The Edge:
Back from the Edge
Say You Won’t Let Go
Prisoner
Can I Be Him
I Am
Train Wreck
Safe Inside
Sober
Phoenix
Let Me Love the Lonely
Sermon feat. Shotty Horroh
Remember Who I Was
Finally

Vydavateľstvo: Sony Music
Rok vydania: 2016
Celkový čas: 47 minút
Počet piesní: 13