Nech je nový rok tanečnejší a veselší

Vždy v prvý deň roka prinášame niečo ako želanie na najbližších 365 dní. Volíme zábavnú formu, či už vo forme pesničky, alebo vtipného videa. Tento song sa k nám dostal v polovici decembra a bolo rozhodnuté v nádeji, že po dvoch mimoriadne náročných rokoch s udalosťami, ktoré sme neočakávali ani v najhorších snoch, bude v tom nasledujúcom oveľa viac dôvodov na smiech, radosť a tanec. To zo srdca želáme všetkým našim čitateľom, spolupracovníkom i umelcom, o ktorých píšeme.

Slovenský spevák David Key neostal nič dlžný svojej hudobnej povesti a rozhodol sa, že koniec roka ukončí poriadne temperamentným singlom. Na spoluprácu si tentoraz pozval dvojicu kamarátov z rómskej skupiny Gipsy Čave.

Nápad na spoločnú pesničku vznikol spontánne, keď sme sa stretli v šatni po jednom z vystúpení. S Aďom Kotlárom a Ľubom Kmeťom sme si krátili čas muzicírovaním, až prišlo na pesničku Jali Dali, ktorú naspievala maďarská speváčka Nótár Mary. Dávno som nepočul nič tak chytľavé, tak som chalanom navrhol, aby sme ju prerobili do slovenčiny. Keď som neskôr doma písal text, napadlo mi, že oni by svoju časť mohli spievať rómsky, prezrádza David Key okolnosti vzniku nového hitu, ktorý nazval Tancuj.

Keď som mal pieseň hotovú, zdala sa mi málo štipľavá. Chcel som poriadny rómsky  temperament. V tomto smere mi veľmi pomohol Stylo zo skupiny Mafia Corner, ktorý ju fantasticky zaranžoval, pochvaľuje si spoluprácu David Key, ktorý k piesni prichystal i videoklip, ktorý vznikal veľmi netradičnou formou: V čase lockdownu sme mali pri výbere lokácie veľmi obmedzené možnosti. S kameramanom Milošom Jurigom sme sa napokon vybrali do rómskej osady v Novom meste nad Váhom. A dobre sme spravili. Nemali sme žiadny špeciálny scenár, len sme sa chceli s romákmi zabaviť, zatancovať si a spontánne nahrávať. Myslím, že na videu sa nám skvelú atmosféru, ktorú sme tam zažili, podarilo zachytiť.